Žiaci posledného ročníka materských škôl budú mať obedy zadarmo od 1. januára 2019 a základné školy od 1. septembra 2019, teda od nového školského roka. Predpokladá to novela zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, ktorú v utorok schválil parlament.

PLYNULÉ ZAVEDENIE DO PRAXE

Návrh Smeru-SD zaviesť obedy zadarmo mal pôvodne platiť od 1. januára 2019 pre všetkých vyššie spomenutých. Dôvodom pozmeňujúcého návrhu posunúť účinnosť zákona pre základné školy na september, je podľa poslanca NR SR za stranu Smer-SD Erika Tomáša snaha o plynulé zavedenie opatrenia do praxe, aby sa naň školy mohli pripraviť.

Pri materských školách však predkladatelia návrhu neočakávajú problémy, keďže už v súčasnosti sa 94 percent detí na materských školách stravuje.

 

Poslankyňa NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Soňa Gáborčáková predložila k návrhu novely zákona pozmeňujúci návrh, ktorý hovoril o tom, že obedy zadarmo by mali mať aj penzisti v núdzi. Návrh parlament neschválil.

ŽIADEN OPOZIČNÝ NÁVRH

Zákonodardcovia neschválili ani iný opozičný návrh, a to z dielne hnutia Sme rodina. Hnutie navrhovalo, aby sa obedy zadarmo týkali aj osemročných gymnázií.

 

Podľa Tomáša sa v zahraničí, najmä v Škandinávii, zavedením obedov zadarmo zlepšilo stravovanie žiakov, dochádzka a dokonca aj výsledky v škole. Ak sa opatrenie osvedčí v praxi v materských a základných školách, zavedú ho aj na stredné školy.

 

Priemerný príspevok na jeden obed v škole je 1,20 eura. Táto suma sa bude preplácať rodičom. Združenie miest a obcí Slovenska sľúbilo, že urobí všetko pre to, aby sa nestalo, že bude niekto od rodičov pýtať viac ako spomínanú sumu.

.Redakcia spravodajstvá PRESS.TV -Zdroj:https://www.webnoviny.sk/ Lustračné foto