Veľká zmena pre rodiny s malými deťmi. Od januára 2019 budú môcť čerpať až dve materské naraz, čo doteraz nebolo možné. Novinka umožní lepšie plánovanie materskej pre otcov a vylepší rodinný rozpočet až o 1300 eur!V súčasnosti môže materské poberať len jeden rodič.

Novela zákona o sociálnom poistení z dielne ministerstva práce, ktorú parlament schválil minulý týždeň, je zaujímavá najmä pre páry, ktoré majú dve deti alebo druhé plánujú. Kým doteraz mohli matka a otec čerpať materskú len postupne, po novom budú môcť využiť súbežné poberanie materských dávok. „Je to dôležitá zmena, v prvom rade preto, lebo oteckom uľahčí plánovanie ich materskej a bude to znamenať pre rodiny i zaujímavý finančný prínos,” hovorí odborník na dane a odvody a nezaradený poslanec NRSR Jozef Mihál.

V súčasnosti môže materské poberať buď matka alebo otec. Mamičky majú nárok na 34 týždňov. Po ich uplynutí poberajú rodičovský príspevok. Kým materské predstavuje približne rovnakú sumu ako ich čistý plat v predchádzajúcom zamestnaní, rodičovský príspevok je pevne stanovený, v budúcom roku to bude niečo vyše 220 eur.

Matku môže na materskej vystriedať otec. Ten má nárok na 28 týždňov. Stihnúť to musí do 3 rokov veku dieťaťa. Ak ale nastúpi na materskú, matka stráca nárok na rodičovský príspevok.

Súbežná materská pri dvoch deťoch podľa Mihála umožní rodinám dlhšie poberanie rodičovského príspevku. Ak si dnes rodičia čerpajú materskú postupne, matka 8 mesiacov a otec 6 mesiacov, nárok na rodičovský príspevok nemajú spolu až 14 mesiacov. „V roku 2019 si však budú môcť čerpať materskú súbežne – matka na novonarodené dieťa, otec na staršie dieťa. Nárok na rodičovský príspevok tak nebudú mať len počas 8 mesiacov. Za ďalších 6 mesiacov tak získajú na rodičovskom príspevku naviac sumu vyše 1300 eur,” dodal exminister práce.

Ministerstvo práce si od novinky sľubuje viac otcov na materskej dovolenke. Vlani poberalo materskú vyše 68-tisíc rodičov, z čoho 6,5-tisíc bolo mužov.

Materské dávky a rodičovský príspevok
Materské dávky
Matky ju môžu poberať spravidla 34 týždňov, otcovia 27 týždňov
Sú vo výške asi 100 % čistého príjmu v predchádzajúcom zamestnaní
Maximálna suma pri 31-dňovom mesiaci je 1 394,30 eura
Od januára bude maximálna suma 1 458,50 eura

Rodičovský príspevok
Rodič ho poberá po uplynutí čerpania materskej do 3 rokov veku dieťaťa
V tomto roku je 214,70 eura
Od januára bude 220, 70 eura

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj: Plus jeden deň