Novú splnomocnenkyňu vlády pre rómske komunity Andreu Bučkovu, len tak v teréne medzi rómami neuvidíte, tá je zvyknutá sedieť na zadku v kancelárii, aj keď pracuje od rána do neskorých večerných hodín, rómovia jej nevedia prísť na meno. Pýtajú sa kto vlastne Andrea Bučková je a ako sa dostala na miesto splnomocnenca vlády a hlavne prečo svoju pozornosť nevenuje  rómskej problematike, ktorá v poslednom čase medzi rómami rezonuje hlavne okolo policajných zásahov a podobne.

Bučková pracovala na úrade splnomocnenca v období, keď ho viedol súčasný europoslanec, expert OĽaNO na rómsku problematiku Peter Pollák. Od októbra 2012 do júla 2016 pôsobila ako riaditeľka odboru rozvojových projektov, monitorovania a hodnotenia.

Na úrade pôsobila aj v rokoch 2004 až 2008, keď boli splnomocnenkyňami Klára Orgovánová a Anita Botošová, Bučková bola regionálnou koordinátorkou, neskôr riaditeľkou odboru metodiky a koordinácie regiónov.

Aj pred nedávnom bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz sa ukázal v obci Hostice v ktorej riešil problémy rómov, ktorým vyhoreli sociálne byty. Na svoj facebookový profil zavesil status:

Cez týždeň som navštívil obec Hostice, kde pred pár dňami vyhoreli sociálne byty. Strechu nad hlavou stratilo 50 ľudí. Ide o obec, ktorá sa zaujíma a stará o potreby všetkých svojich obyvateľov, funguje tu príkladné spolunažívanie Rómov a nerómov. Deti z komunity chodia do školy, buduje sa nová škôlka, vzniká tu sociálny podnik. Teraz, po nešťastí, však potrebujú Hostice pomoc.

Pán starosta František Rácz pracuje na tom, aby – ak sa dá – čo najskôr opravil poškodené bytovky. Ponúkol som mu pomoc aj v spolupráci s organizáciou Obnovme Gemer. Jedna z možností je aj svojpomocná oprava bytových jednotiek. Zatiaľ čakáme na znalecký posudok ohľadom budúcnosti bytovky. O ďalších krokoch Vás budem informovať.  

Andrea Bučková sa zatiaľ  nikde verejne o prípade nezmienila.

Pozrite si  archívnu reportáž 

Redakcia spravodajstva PRESS.TV