Na ilustračnej snímke vydanej v januári 2020 koronavírus 2019-nCoV. Nový koronavírus 2019-nCoV, podobný pôvodcovi ochorenia SARS, spôsobuje zápal pľúc a prenáša sa z človeka na človeka. Jeho inkubačná doba je v priemere desať dní; najkratšia registrovaná doba bola len jeden deň a najdlhšia 14 dní. Prípady nakazenia sú potvrdené už v najmenej 15 krajinách, pričom vírus si už vyžiadal stovky obetí a šíri sa ďalej. / TASR (AP)

V koronavíruse objavili stopy HIV. Podľa vedcov sa do neho mohli dostať aj zámerne. Vďaka vkladu zložky HIV sa tak pôvodný zvierací vírus stal pre ľudí nákazlivý a smrteľný. Štúdiu publikoval vedecký portál bioRxiv.

Neočakávaná podobnosť jedinečných inzertov v proteíne spike 2019-nCoV s HIV-1 gp120 a Gag lekári využívajú na liečbu koronavírusu a nasadili už aj liečbu používanú na chorobu AIDS. Tá sa totiž ukazuje ako jeden z funkčných prostriedkov na boj s koronavírusom.

Vedci, ktorí článok publikovali na spomínanom portáli však následne svoju štúdiu revidovali a závery upravili. Stalo sa tak potom, ako čelili vlne kritiky iných vedcov a výskumníkov, ktorí sa koronavírusom takisto zaoberajú. Závery sú aj napriek tejto kritike stále otázne a ani spochybnenie záverov nevyvrátilo publikovanú teóriu.

Richard Sever Ⓤ@cshperspectives

Authors of disputed “uncanny” 2019-nCoV preprint to voluntarily withdraw preprint:
“It was not our intention to feed into the conspiracy theories…we appreciate the criticisms…and will get back with a revised version” https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.01.30.927871v1#comment-4779677688 …Uncanny similarity of unique inserts in the 2019-nCoV spike protein to HIV-1 gp120 and GagWe are currently witnessing a major epidemic caused by the 2019 novel coronavirus (2019- nCoV). The evolution of 2019-nCoV remains elusive. We found 4 insertions in the spike glycoprotein (S) which…biorxiv.org58920:27 – 1. 2. 2020Informácie o Twitter reklamách a súkromieViac ľudí (287) o tomto hovorí

Navyše čínski lekári zistili, že sa koronavírus pripája k pľúcnym receptorom, ktoré sa vyskytujú päťkrát častejšie u ázijských mužov než u afrických alebo indoeurópskych. Aj ázijské ženy majú menej ako polovičné množstvo týchto receptorov ako ich muži. O podrobnej štúdii už informovalo množstvo svetových médií. Vedecké závery o tom, či ide naozaj o umelo vloženú sekvenciu, alebo sa táto objavuje aj v tomto type koronavírusu sa však rôznia. Podobné sekvencie sa totiž objavili aj v iných koronavírusoch.

Z výsledkov štúdie však vyplýva, že zástupcovia bielej rasy, sú za štandardných podmienok voči koronavírusu v podstate imúnni. Chráni ich pred ním inhibítor acetylcholín.

Že nový čínsky vírus môže byť umelo vytvorený, už avizoval i ruský vojenský expert, doktor vojenských vied, špecialista vojenských politických vied, člen Ruskej akadémie raketového a delostreleckého vojska, kapitán prvého stupňa a prvý podpredseda Akadémie geopolitických vzťahov Konštantín Sivkov.

Jeho zatiaľ iba nepodložená teória sa tak týmto objavom môže stať vysoko aktuálna. Vedci sú však vo svojich záveroch opatrní.

Derek Lowe@Dereklowe

This paper has just been published on Biorxiv. I would be extremely interested in seeing comment from others working on 2019-nCoV sequencing, because its claims are. . .unusual, to say the least. But presented with data:https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.01.30.927871v1 …Uncanny similarity of unique inserts in the 2019-nCoV spike protein to HIV-1 gp120 and GagWe are currently witnessing a major epidemic caused by the 2019 novel coronavirus (2019- nCoV). The evolution of 2019-nCoV remains elusive. We found 4 insertions in the spike glycoprotein (S) which…biorxiv.org

Zdroj:https://www.hlavnydennik.sk/