Ľudia, ktorí odpracujú 12 rokov, by si mohli vziať rok voľna, počas ktorého by dostávali každý mesiac nezdanených 1000 eur.

Sociálna demokracia v Nemecku prišla s nápadom, aký vo svete nemá obdobu. Zamestnanci by mali nárok na to, aby si po určitom odpracovanom čase vzali až ročné platené voľno.

Po odpracovaní 12 rokov by ľudia mali mať nárok na 1 rok plateného voľna. S takýmto návrhom prišiel generálny sekretár nemeckej sociálnej demokracie (SPD) Lars Klingbeil, informuje český portál e15.cz.

Podľa Klingbeila by to fungovalo jednoducho. Ľudia, ktorí 12 rokov pracujú, by si mohli vziať rok voľna, počas ktorého by dostávali každý mesiac nezdanených 1000 eur. Túto sumu by im nevyplácala firma, ale štát, ktorý by za zamestnancov zároveň hradil aj sociálne a zdravotné poistenie.

Voľno by sa dalo vybrať už aj po 6 odpracovaných rokoch. V tom prípade by ale zamestnanec mal nárok len na pol roka plateného odpočinku. Klingbeil tvrdí, že toto opatrenie by pomohlo zamestnancom, ktorí sa cítia vyhorení a vystresovaní, potrebujú si odpočinúť, nabrať nové sily, venovať sa rodine a koníčkom, prípadne sa niečo nové naučiť. „Z celkového pohľadu by to prospelo celej spoločnosti a teda aj firmám,“uviedol Klingbeil.

Predkladatelia očakávajú, že nárok na platené voľno by si uplatnili len 2 až 3 percentá zamestnancov, a to najmä tí s nižšími príjmami. „Rozhodne to nie je model pre bohatých,“ povedal Klingbeil. U nižších príjmových skupín totiž podľa neho neni taký veľký rozdiel medzi tisícami eur čistého, ktoré by počas jedného roku dostávali od štátu, a ich bežným príjmom v zamestnaní.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj Plus jeden deň