Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Protest rok po vražde bol o spomienke, ale aj o pripome

Aktivujte si odber e-mailových upozornení na nové články v téme Vražda Jána Kuciaka. Ak si odber rozmyslíte, zrušiť ho môžete jedným klikom z ktoréhokoľvek e-mailu, ktorý vám pošleme. Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Desaťtisíce ľudí sa rok po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretli na námestiach v 36 mestách na Slovensku a v 22 mestách vo svete, aby dali najavo, že nezabúdajú. Okrem zapálenia sviečok a spomienky na Jána a Martinu si pripomínali aj to, aký bol rok, ktorý Slovensko zmenil.

V Bratislave podľa odhadu Denníka N a organizátorov prišlo viac ako 25-tisíc ľudí. Je to viac ľudí ako na minulom proteste v novembri, keď ich prišlo zhruba 18-tisíc.

Na výročie vraždy ľudia žiadali odchod Roberta Fica, Andreja Danka aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

„Pán Fico, toto je špeciálne pre vás, minulý rok vám tisíce ľudí pomohli z Úradu vlády. Choďte preč, choďte do zabudnutia, tam, kam patríte,“ vyzval predsedu Smeru Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko. Krajinu podľa neho Fico dostal do štádia, kde mafiáni dostali viac ochrany ako novinári a ľudia, ktorí ju potrebovali.

Organizátori spomenuli aj Bélu Bugára. „Pán Bugár, sklamali ste Slovensko, a to vám Slovensko nikdy nezabudne.“

Na zhromaždení vystúpili farmári, vedci, novinári aj herci. „Nie, stále nepoznáme vrahov Jána a Martiny, ale sľubujeme im tam hore, sľubujeme ich rodičom, príbuzným a priateľom, že v našom tlaku nepoľavíme, pokiaľ ich vrahov nestihne spravodlivý trest. A nepoľavíme, kým sa nám zo Smotánky, z parlamentu a z vlády neprestanú vyškierať všetci tí, ktorí zo vzťahov s vrahmi roky profitovali. Kočner v Leopoldove musí byť len začiatok a nie koniec tejto kauzy,“ povedal z pódia už tradičný rečník Richard Stanke.

„Štrngali sme za vládu práva, spravodlivosť a slobodu. Za to, čo vy už dávno nie ste schopní tejto krajine dať. A preto vás páni Fico, Danko, Bugár a Kováčik znovu vyzývam – choďte už do čerta a nechajte nás slobodne žiť,“ dodal herec SND.

Jozef Kuciak poďakoval ľuďom na námestí

V Bratislave prehovoril aj otec Jána Kuciaka Jozef. „Ja som ten rok prežil, zatiaľ v zdraví, ale prvé tri mesiace som ani nekomunikoval. Ale myslím, že nastal čas, aby som mohol aj ja predstúpiť a poďakovať vám osobne,“ povedal.

„Najsmutnejšie na tom všetkom je, keď sa približne po roku vyšetrovania tejto vraždy dozvieme, že Janko bol sledovaný nielen príslušníkmi SIS, ale približne v tej dobe, keď ho pán Kočner dal sledovať, bol lustrovaný aj v policajných databázach. A keď vyšla najavo komunikácia pána Maznáka s istou nemenovanou osobou, tak do toho dokonca zaplietli aj vojenské spravodajstvo. Myslím, že každý si o tom môže urobiť vlastný úsudok, v akej demokracii to žijeme a komu sa máme ospravedlniť,“ dodal.

Hymna na záver zhromaždenia v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zhromaždenie v Košiciach. Foto – tasr
Zaplnené Námestie SNP v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Jozef Kuciak na pódiu v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zhromaždenie v Banskej Bystrici. Foto N – Daniel Vražda
Zhromaždenie v Banskej Bystrici. Foto N – Daniel Vražda
Prezident Andrej Kiska na zhromaždení v Košiciach. Foto – tasr
Zlatica Kušnírová v Košiciach. Foto – tasr
Trenčania kladú kvety a zapaľujú sviečky pri pamätníku, ktorý dnes odhalili v centre mesta. Foto – tasr
Zhromaždenie v Brne. Foto – Tomáš Hrivňák

zdroj:https://dennikn.sk