V sobotu 17. novembra 2018 sa od 13 hodine na Hradčanskom námestí pred Pražským hradom u sochy T.G. Masaryka uskutočnilo protestné stretnutie s názvom Ideme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? Účastníci na ňom vyjadrili nesúhlas s vystupovaním prezidenta Miloša Zemana a jeho manipulatívnymi výrokmi na adresu Rómov. Akciu inicioval Miroslav Rusenko z Rómskej demokratickej strany (RDS). Priebeh demonštrácie vysielala naživo prvá Rómska internetová televízia ROMEA TV.

Protest Rómov bol spojený so zhromaždením Proti lži a nenávisti. Podľa Miroslava Rusenka, podpredsedu Rómske demokratickej strany, Miloš Zeman porušuje ústavu a podnecuje český národ k rasovej nenávisti.

“Xenofóbnym výrokom smerom k Rómom populisticky podnecuje český národ k nenávisti a k rasovým nepokojom. Rozdeľuje občanov na kategórie a tábory, namiesto toho, aby  ich spájal, a bol spravodlivý voči všetkým občanov Českej republiky,” povedal Rusenko. Žiadal, aby sa Zeman všetkým českým Rómom verejne ospravedlnil. Chcel tiež, aby Ústavný súd preskúmal, či SPD Tomia Okamuru neporušuje ústavný zákon.

Na zhromaždení, ktoré prilákalo len pár Rómov a ďalších prizerajúcich, ďalej vystúpil napríklad predseda RDS Miroslav Tancoš, Ladislav Sivák, predseda pražskej RDS, kňaz Ladislav Heryán, Hayato Okamura, František Kostlán alebo František Tanko zo Slovenska.

Prezident v septembri v Olomouckom kraji povedal, že rozhodne nie je priateľom komunizmu, ale že vtedy Rómovia museli pracovať. “A väčšinou pracovali ako kopáči, a keď odmietli pracovať, boli označení za osobu práce sa štítiaci a išli do väzenia,” vyhlásil Zeman v Kojetíne. “Okrem toho tam bol taký systém, že tie Rómske pracovné čaty viedli opäť Rómovia, ktorí mali prirodzenú autoritu, takže keď v ich tíme niekto nepracoval, tak ho vyfackal. Je to veľmi humánna metóda a spravidla ktorá sa osvedčuje,” dodal Zeman.

Prezidentove slová už skôr kritizovalo aj  Európske centrum pre práva Rómov (ERRC), podľa neho takéto výroky ohrozujú demokratické hodnoty a sú rasistické. V reakcii na Zemanových  výrokoch Rómovia na facebooku tiež už skôr zverejnili stovky svojich fotografií z pracovného prostredia.

 

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV