Zdá sa, že koronavírus na Slovensku spôsobí nielen veľkú paniku, ale nastaví nám zrkadlo o tom, akí vieme byť nezodpovední, hlúpi a neohľaduplní.

Lekár a zároveň predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, priznal pred niekoľkými hodinami, že ošetroval dieťa, ktoré by mohlo mať koronavírus. 

Jeho rodičia najskôr všetko zamlčali, až po jeho priamych otázkach potvrdili, že boli na lyžovačke v Taliansku a dokonca testovaní na koronavírus. Dieťa ale nie, a miesto návštevy lekára a priznania už niekoľko dní predtým, prišli priamo na pohotovosť. Nielenže ohrozili na živote svoje vlastné dieťa, ktoré sa už niekoľko dní trápi v horúčkach a bolestiach, možnej nákaze vystavilio personál nemocnice, čakajúcich pacientov a v neposlednom rade všetkých, s ktorými vo svojm okolí prichádzali do kontaktu. Lekár to všetko priznal v tomto nahnevanom statuse: 

“Toto bude nasrdený status a som plný hnevu. Musím to však napísať, aby som možno ochránil iných. Rodič prišiel s dieťaťom v horúčkach na vysetrenie na pohotovosť. Sedeli v čakárni, zavolal som ich dnu, hovorí, že dieťa má 4 dni bolesti xy častí, ale funguje. Pýtam sa, ak má 4 dni takéto nezáväzné ťažkosti, prečo ste prišli teraz o polnoci?  Nič… u obvodnej ste boli? Nič.

Vyšetrujem dieťa, horúčka, kašle, pýtam sa – cestovali ste? Ticho.. uprene sa zahľadím na rodiča… no áno, lyžovať, ticho… neboli ste v Taliansku??? Ticho.. Boli. A prečo ste to nepovedali hneď? Ohrozujete mňa a sestru a našich pacientov, naše rodiny. Prepáčte.. kedy ste sa vrátili? Pred 14 dňami.

Volám na infekčné, kde mi lekárka oznámila, že toho rodiča v tento deň prepustili z infekčného, kde bol pre podozrenie na COVID19, vyšetrenia boli negatívne, dieta však vysetrené nebolo…

Dieťa odosielam na infekčné na vyšetrenie. Rodiča sa pýtam, že prečo to zatajil, ohrozil mňa, sestru, našich pacientov (veľa z nich je vysokorizikových) a naše rodiny.

Naše masky (5kusov na celom oddelení-máme šetriť, inak nás IZP vyhreší, že sme černa diera) a plášte zostali nepoužité. Tak si tu žijeme. PROSÍM VÁS, ak ste boli v lokalite, kde je koronavírus, nebehajte po lekároch (pri príznakoch teplota, kašel, prípadne dusenie volajte sanitku), neohrozujte druhých, PROSÍM buďme ohladuplní!

Ak by sme boli v Číne, tento človek by mal problémy s políciou, aj preto to v Číne zvládli, len keď vidím tento prístup našich ľudí, bojím sa, ako to zvládneme my….”

AJ TENTO PRÍPAD TAJILI

Druhý utajený prípad je zrejme na východe Slovenska, kde je v nemocnici hospitalizovaný 75-ročný muž a má vážne dýchacie problémy. Preto je podzrivý z nákazy koronavírusom.

Informovala o tom TV JOJ – problém ale je, že jeho príbuzný nahlásil, že tento ťažko dýchajúci muž spadol z rebríka. Keď sa ho pýtali, či niekto z rodiny cestoval, povedal, že nie.

O niekoľko hodín však iná príbuzná potvrdila, že muž, ktorý privolal pomoc, bol v Benátkach na karnevale priamo s pacientom 0 z Bratislavy! 75-ročný muž je v kritickom stave hospitalizovaný na ARO, dýchajú za neho prístroje.

Takéto nezodpovedné správanie nie je na mieste. Tajiť cestovateľskú anamnézu, či akékoľvek prepojenie na koronavírus môže spôsobiť, že sa vírus bude šíriť oveľa rýchlejšie. Ohrozujete na živote svojich blízkych, aj zdravotníkov, ktorých tak veľmi potrebujeme v plnom zdraví, aby v prípade, že počet chorých bud narastať, vedeli pomáhať.

ČO ROBIŤ, AK STE CHORÍ?

Nechoďte k lekárovi, ale kontaktuje infolinku, ideálne podľa vášho kraja, tu je ich zoznam: 

Pre verejnosť je dostupná nová infolinka, tentoraz pod taktovkou NCZI. Odborníci na čísle 0800 221 234 odpovedajú na otázky 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

K dispozícii sú aj ďalšie telefóny – kontakty:

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk

Regionálne úrady: 

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812

PRÍZNAKY OCHORENIA NA KORONAVÍRUS:

– horúčka

– kašeľ

– sťažené dýchanie

– bolesť svalov

– bolesť hlavy

– únava

Zdroj:https://najmama.aktuality.sk