Za ich šírením stojí podľa hygienikov nárast cestovania či časté sťahovania.

ploštica

plošticaFoto: shutterstock.com/ smuay
Na južnej Morave sa vo veľkom rozšírili ploštice. Osem z desiatich výjazdov deratizérov je v týchto dňoch práve z tohto dôvodu. Škodcovia sa vyskytujú najčastejšie v bytoch, ale tiež v hoteloch a ubytovniach. Píše tn.nova.cz.
Deratizéri majú najviac práce v okolí Brna, ale nachádzajú sa prakticky vo všetkých miestach južnej Moravy.
Najviac rozšírená je ploštica posteľná. Tá sa drží v blízkosti ľudí, najmä v posteliach. Ploštice sú noční tvorovia, ktorí cicajú ľudskú krv.
Za ich šírením stojí podľa hygienikov nárast cestovania, časté sťahovania, ale aj nákup použitého nábytku. Parazity si tak veľmi ľahko môže priniesť domov aj vy.
Tamojšia krajská hygienická stanica uskutočňuje náhodné i cielené kontroly vo všetkých typoch ubytovacích zariadení. Vyhubenie tohto hmyzu vždy realizuje odborná firma, čo kontrola aj hygiena.
Niektoré hotely si nechávajú aplikovať deratizačný postrek aj preventívne. Pre domácnosti je to ale zbytočné, prostriedok pôsobí len tri týždne.
Názor, že sa títo paraziti dajú doviezť len z krajín z východu, nie je podľa odborníkov pravdivý. Ploštice pôvodne pochádzajú zo západu, rizikové sú tak i krajiny ako Anglicko, Francúzsko či USA.