Muži aktuálne javia iba známky ľahkej virózy, nemajú horúčku a nevyžadujú si intenzívnu liečbu.

Podozrenie na koronavírus v Žiline.
Podozrenie na koronavírus v Žiline.Foto: TV Markíza

Dvaja Slováci z obce Kolárovice, ktorí sa cez frankfurtské letisko vrátili zo služobnej cesty v Číne, na sebe spozorovali príznaky nebezpečného koronavírusu. S podozrením na ochorenie prišli muži na pohotovosť vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline, kde ich okamžite uzavreli v prvej miestnosti.

“Splnili cestovateľskú anamnézu, čiže sa vyskytovali v oblasti, kde je vírus, a začali mať respiračné ťažkosti,” uviedla hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Muži vo veku 35 a 39 rokov podľa nej prišli do žilinskej fakultnej nemocnice pred 18. hodinou. “Na recepcii povedali, že boli v Číne a majú príznaky. Sestra to vyhodnotila ako podozrenie na koronavírus. Okamžite ich uzavreli vo vstupnej miestnosti, kde boli izolovaní a neprišli do kontaktu s inými pacientmi,” povedala Záteková.

Zdravotníci v ochranných odevoch, ktorí priviezli Slovákov s príznakmi koronavírusu z FNsP Žilina do nemocnice v Martine.

Zdravotníci v ochranných odevoch, ktorí priviezli Slovákov s príznakmi koronavírusu z FNsP Žilina do nemocnice v Martine.Foto: TASR

Na miesto prišli lekári aj policajti, ktorí po krátkej porade rozhodli o ich prevoze do martinskej nemocnice, nakoľko v Žiline nemajú infekčné oddelenie. Mužov do sanitiek vyviedli zdravotníci v ochranných oblekoch.

Všetko prebiehalo v pokoji, na mieste nevznikla panika, ani napriek tomu, že sa tam nachádzalo aj niekoľko ďalších pacientov. Nemocničný personál im rozdal rúška a všetky priestory následne vydezinfikovali ožarovaním. Lekári všetkých upokojovali, že sa nemajú čoho báť. Kým sa situácia nevyriešila, lekári ordinovali iba veľmi urgentné stavy.

Martinská nemocnica v oficiálnom stanovisku uviedla, že vyčlenila pre uvedených dvoch mužov časť priestorov Kliniky infektológie a cestovnej medicíny, kde sú toho času v karanténe. Rovnako majú vyčlenený zdravotnícky personál, ktorý nebude ošetrovať žiadnych iných pacientov.

Ich hospitalizácia v UNM je pod prísnymi karanténnymi opatreniami. Obom mužom boli odobraté vzorky krvi, ktoré budú transportované do špeciálnych laboratórií v Berlíne, kde sa realizujú testy na koronavírus. Muži aktuálne javia iba známky ľahkej virózy, nemajú horúčku a nevyžadujú si intenzívnu liečbu.

Mužov najskôr vyšetrili vo Frankfurte

Dvaja Slováci v Číne strávili pracovne 3 týždne, asi 1500 km od epicentra epidémie koronavírusu. S podozrením na nákazu vírusom prileteli cez Šanghaj do Frankfurtu nad Mohanom, odkiaľ pricestovali na Slovensko autom. Nakoľko počas letu pociťovali malátnosť a škrabanie na priedušnici, nechali sa už vo Frankfurte prezrieť zdravotníkom.

Pretože nevykazovali závažné známky akútneho respiračného ochorenia, odporučili im cestovať domov a tam sa dať dovyšetrovať. Autom si to namierili priamo do Žiliny, medzitým vraj neboli ani doma so svojimi rodinami. VIDEO NÁJDETE TU-https://www.tvnoviny.sk/domace/1988298_muzom-s-priznakmi-koronavirusu-v-martinskej-nemocnici-odobrali-vzorky-krvi-a-poslali-ich-do-berlina

Zdroj:http://www.tvnoviny.sk