Po tomto nečakanom zážitku sa jej zmenil pohľad na život.

Pani Mirka prežila klinickú smrť.

Pani Mirka prežila klinickú smrť.Foto: tn.cz

Približne 10% ľudí na svete zažilo klinickú smrť. Títo ľudia rozprávajú svoje nezvyčajné príbehy o tom, čo uvideli. Jedným z nich je aj Češka Mirka, ktorá sa teraz po 26 rokoch rozhodla o zážitku prehovoriť.

Stalo sa to v roku 1993. Pani Mirka sa pripravovala na svoj tretí pôrod cisárskym rezom. Tentokrát ale všetko neprebiehalo, ako by malo. Pri zákroku stratila veľké množstvo krvi, a tak začali doktori Mirku strácať, píše tn.cz.

Podľa lekárov klinická smrť znamená, že “človeku prestane biť srdce a prestane dýchať. V tej chvíli upadá do bezvedomia.” Ak je prítomná pomoc, ktorá začne resuscitáciu a tá je úspešná, čo znamená obnovenie srdcovej činnosti a dýchania, môže sa dotyčný prebrať do normálneho stavu vedomia a to aj bez závažných následkov.

“Ku klinickej smrti vedie celá rada stavov, ako napr. závažné krvácanie, zástava srdca napr. po úraze elektrickým prúdom, srdcová arytmia, teda porucha srdcového rytmu, otrava, predávkovanie drogami a ďalšie a ďalšie. Príčiny môžu byť naozaj rôznorodé,” vysvetľuje pojem primárka Anesteziologicko-resuscitačného oddelenia FN Brno MUDr. Dagmar Seidlová, Ph.D.

Pri tomto charakteristickom stave zažila vraj pani Mirka nadpozemský zážitok. “Videla som krásny tmavý les, okolo mňa sa mihali kmene a na konci bola zlatá paseka. Keď som k nej došla, tak tam lietali motýle a papagáje krásne farebné, boli zo závojov, rovnako veľkí ako ja a krásne ma ovievali. Nesmiem zabudnúť na to, že mi pri tom hrala krásna rajská hudba a naozaj som sa cítila veľmi krásne,” opisuje pani Mirka.

Potom prišiel zlom, pani Mirka začula akoby z diaľky hlasy doktorov a sestier, ako sa o niečom dohadujú. Napriek tomu išla “snom” ďalej až zrazu začula aj svoj vnútorný hlas. “Veď ja som ešte nevidela svoje bábätko a ja ho predsa chcem vidieť,” znelo pani Mirke v hlave. V tom sa zážitok rozplynul a pani Mirka bola späť vo svojom tele. Celý zážitok jej prišiel ako jeden krásny a príjemný sen.

Po prebudení pani Mirky na lekárskej izbe na ňu čakali operujúci, sestry i anestéziológ. Všetci si vydýchli, že je v poriadku. “Vy ste nám teda dali,” povedali jej, spomína Mirka. V tom čase sa o klinickej smrti nielenže nepísalo, ale samotní doktori o nej s pacientmi nehovorili. Preto pani Mirka nepátrala, čo mohlo spôsobiť jej zvláštny sen, ktorý u prvých dvoch pôrodov nezažila. Až postupom rokov si začala všímať príbehy, ktoré sa o klinickej smrti začali objavovať.

Najviac pani Mirku zaujalo svedectvo o tom, že po klinickej smrti sa človeku zmení pohľad na život. Práve to na sebe totiž pociťovala. Začala stavať lásku nad úspech, viac pomáhať ľuďom aj zvieratám a prestala sa snažiť ľudí meniť a skôr ich chápať akí sú. Od tej doby sa cíti spokojná a šťastná.

Znie to zvláštne, ale zážitok s klinickou smrťou by odporučila všetkým. Podľa nej sa zmení vnímanie hodnôt. Teraz už napríklad nemá z ničoho strach. “Smrti sa nebojím, aj keď tu mám krásne tri deti, strach z nej vôbec nemám,” hovorí pani Mirka.

Video nájdete TU-https://www.tvnoviny.sk/my-zeny/1983916_mirka-pred-rokmi-prezila-klinicku-smrt-teraz-prezradila-co-videla-a-pocula?fbclid=IwAR3GfyJayYDZC3kHx2uV8KKvK-biWWdlw-KoIAoDHOE0SGD33nxGj9TFuTk

Zdroj:https://tvnoviny.sk/