Hviezda socialistického popu preberie od českého prezidenta Zemana vysoké štátne vyznamenanie. Táto skutočnosť viac ako o vkuse prezidenta hovorí o tom, aká je v Česku nálada.

Keď za dva týždne a niekoľko dní zbadáte fotografiu, ako český prezident Miloš Zeman pripína 28. októbra štátne vyznamenanie hudobníkovi Michalovi Davidovi, neodvracajte sa. Uvidíte tvár Česka roku 2018.

„Hitmaker“ David, autor soundtracku československej normalizácie, je vlastne rovnaký ako predseda vlády Andrej Babiš. Obom sa výborne darilo a darí za komunizmu aj v porevolučnom usporiadaní. Obaja sa tvária, že nechápu, čo máte na mysli, keď sa spýtate na ich sklonenú hlavu pred totalitným komunistickým režimom.

Foto N – Tomáš Benedikovič, TASR, Facebook Michala Davida

Foto N – Tomáš Benedikovič, TASR, Facebook Michala Davida

Kritériá Miloša Zemana

Zeman zase určite dobre vie, že väčšina jeho voličov pri hitoch svojej mladosti, ako sú „Já chci žít nonstop“ či Poupata zo spartakiády, spomína už len na to dobré.

Vyznamenanie pre Michala Davida vzbudzuje veľa emócií a diskusií aj preto, že ho dostane pri mimoriadnej príležitosti stého výročia vzniku Československa. Rozruch je to oprávnený a má aj svoju logiku. Všetci traja muži – Zeman, Babiš aj David – hovoria za momentálne najaktívnejšiu a najmocnejšiu väčšinu v českom verejnom živote – ľudí, ktorí majú 25 rokov po nežnej revolúcii plné zuby odsudkov, že s ich štandardizovanými životmi za komunizmu bolo niečo v neporiadku.

Neviem, či to tak je aj na Slovensku, ale v Česku sa skoro každý večierok, ktorý nemá intímne či prísne intelektuálne nastavenie, skončí poskakovaním na niektorú z pesničiek Michala Davida. Na druhý deň ráno je z toho samozrejme „opica“ a patrí to k menej fotogenickým momentom večera. Ale zatiaľ sa výkrik „Já chci žít  nonstop“ zdá byť nesmrteľný.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV -Zdroj: Denník N