Keďže má Mazurek nárok aj na odstupné vo výške dvoch poslaneckých platov, pokutu 10-tisíc eur, ktorú mu uložil Najvyšší súd, by mal hravo zaplatiť.

Milan Mazurek z ĽSNS, ktorý prišiel o svoj mandát poslanca, sa vracia do národnej rady. Do poslaneckej lavice si už nesadne, bude robiť asistenta Mariánovi Chmelárovi, ktorý v parlamente nahradil Milana Uhríka.

Mesačne si zarobí zhruba 2700 eur, do konca volebného obdobia si tak prilepší ešte o 13680 eur. Keďže má nárok aj na odstupné vo výške dvoch poslaneckých platov, pokutu 10-tisíc eur, ktorú mu uložil Najvyšší súd, by mal hravo zaplatiť.

Mazureka začiatkom mesiaca Najvyšší súd odsúdil za hanobenie rasy, národa a presvedčenia. Keďže ide o úmyselný trestný čin, zákonodarca prišiel o svoj mandát. Súd ho uznal vinným pre výroky, ktoré z jeho úst odzneli v žilinskom rádiu Frontinus ešte v októbri 2016.

Odsúdený za ublíženie na zdraví

Počas približne dvoch hodín hovoril napríklad o „cigánskom terore“ či o tom, ako na riešenie rómskej problematiky pôjde 300 miliónov eur, z čoho polovica sa minie na bývanie pre ľudí, ktorí pre „náš národ nikdy nič neurobili“ a v budúcnosti „nám nič neprinesú“.

Tieto výroky začala vyšetrovať polícia a prokurátor špeciálnej prokuratúry podal obžalobu. 16. apríla minulého roka rozhodol Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, že Mazurek je vinný z hanobenia rasy, národa a presvedčenia a udelil mu finančnú pokutu 5-tisíc eur. Obe strany sa odvolali, a tak rozhodoval Najvyšší súd.

Zaujímavé je, že Mazurek nebude prvým právoplatne odsúdeným poslaneckým asistentom v radoch kotlebovcov.

Poslancovi ĽSNS Stanislavovi Drobnému zasa asistoval Peter Bahno, ktorého v októbri 2013 Okresný súd v Žiari nad Hronom uznal za vinného z prečinu ublíženia na zdraví, pokusu zločinu ublíženia na zdraví, prečinu výtržníctva a zo zločinu obmedzovania osobnej slobody vo forme spolupáchateľstva.

Aj Lexov advokát Cuper

Súd vymeral Bahnovi trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu päť rokov. Nariadil mu tiež uhradiť spôsobenú škodu. Okrem toho mal v spolupráci s probačným úradníkom absolvovať program sociálneho výcviku alebo iný výchovný program.

Poslanci Kotlebovej strany mali vo svojich službách viacero kontroverzných asistentov. Pre Juraja Kolesára napríklad robil niekdajší poslanec za HZDS a advokát Ivana Lexu Ján Cuper.

ĽSNS prichýlila aj bývalého učiteľa politológie Štefana Surmánka, ktorý musel skončiť na Prešovskej univerzite.

Strana sa postarala aj o historika Martina Lacka, ktorého vyhodili z Ústavu pamäti národa (ÚPN).

Zdroj:https://www.aktuality.sk