V pondelok 24.2.2020 v noci skolili známeho speváka Maťeja Makulu alias Maťa Chorusa záchvaty. Hlavnou príčinou boli obličkové kamene, a až kým sa neozvú, zväčša ani netušíte, že ich máte. Tvorba kryštalických minerálnych útvarov vo vašom organizme môže z rôznych dôvodov nastať kedykoľvek. „Obličkový kameň sa formuje postupne v dreňovej vrstve obličky. Po dosiahnutí určitej veľkosti sa prederie cez sliznicu a spadne do voľného priestoru obličky,“ hovorí urológ doc. MUDr. Frederico Goncalves, PhD.

Podľa vyjadrenia samotného speváka pre PRESS.TV mu v Košickej nemocnici do žíl aplikovali dve infúzie a kameň vymočil následne ho prepustili do domáceho liečenia. Chorus je v poriadku a v týchto dňoch by mal bez akýchkoľvek problémov účinkovať na najbližších akciách.

Video nájdete TU-https://presstv.sk/osobnosti/video-spevaka-mata-chorusa-transportovala-vcera-v-noci-rychla-zachranna-sluzba/

Čo sú obličkové kamene?   

Cítite sa fantasticky, ste plní sily a aj glykémie sa vám darí udržiavať v optimálnej hladine. Zrazu prásk.

Z minúty na minútu vás môže prepadnúť neznesiteľná bolesť v oblasti chrbta a brucha smerujúca až k močovému mechúru. Čo môže spôsobiť bolestivú koliku?

Nedostatok tekutín

Obličkový kameň sa v organizme vytvorí vtedy, keď podľa urológa dôjde k nadmernému nahromadeniu kameňotvorných látok v moči v dôsledku malého prísunu tekutín, ktoré by tieto látky rozpustili. „Okrem toho, aj nedostatok látok, ktorým hovoríme inhibítory tvorby obličkových kameňov, majú vplyv na ich vznik.“

Nielen v obličkách

Kamene nevznikajú len v obličkách. Za určitých okolností, no zriedkavo, sa môžu vyformovať aj v močovom mechúre alebo priamo v močovode. „Častejšie môžu vznikať pri ochoreniach prostaty u mužov alebo sa na ich vzniku podieľajú iné poruchy odtoku moču z močového mechúra. Keďže nedochádza k dokonalému vyprázdňovaniu močového mechúra, soli inak rozpustné v moči sa nahromadia a môžu sa zlúčiť do pevných útvarov. Aj baktérie, ktoré štiepia močovinu na čpavok a tým menia kyslosť moču, urýchľujú ich tvorbu,“ vysvetľuje doc. Goncalves.

Keď vyplní panvičku

Najhoršie je, že nositeľmi kameňov môžete byť dlhé roky a nič si nemusíte všimnúť. „Veľa ľudí nemá žiadne príznaky a na to, že majú kamene, sa príde pri sonografickom vyšetrení, ktoré sa robí z iných dôvodov,“ hovorí urológ. Keď však kameň nadobudne rozmery do takej miery, že vyplní celú obličkovú panvičku, nastávajú komplikácie a ohlásia sa aj neznesiteľné bolesti. „Takýmto kameňom hovoríme odliatkové. Ak majú pacienti zavedenú močovú cievku a zanedbávajú lekársku starostlivosť, hrozí, že kamene vyplnia celý močový mechúr,“ upozorňuje lekár. V takom prípade dochádza k poruche odtoku moču a obličková funkcia postupne zaniká. „Ak ide o obojstranný problém, človek by mohol skončiť na umelej obličke. Keď sa navyše pridruží aj močová infekcia, stav sa môže skomplikovať a starším ľuďom či chronicky chorým môže ísť až o život.“

Renálna kolika

Silná, často až skľučujúca bolesť, tzv. renálna kolika, prichádza znenazdajky, z ničoho nič. Objavuje sa v záchvatoch, človek je nepokojný a nevie si nájsť polohu, v ktorej by našiel úľavu. „Bolesť býva spojená s pocitom na zvracanie, nafukovaním až zastavením vetrov. Vyžaruje do brucha až k močovému mechúru a niekedy aj k pohlavným orgánom. Inokedy je tupá a trvalá s najväčšou intenzitou v chrbte pod rebrovým oblúkom,“ opisuje doc. Goncalves. Akonáhle začnú malé kamienky putovať smerom do mechúra, vyvolávajú typické kolikovité bolesti.

Choďte k urológovi

Hneď, ako sa takéto bolesti objavia, nečakajte, či sa zmiernia. Požiadajte blízkeho či priateľa, aby vás odviezol k urológovi. Dobrou správou je, že pokiaľ sú obličkové kamene do veľkosti 7 mm, podľa doc. Goncalvesa 90 % z nich má veľkú šancu na spontánny odchod. „Čím bližšie sa nachádzajú k močovému mechúru, tým sa pravdepodobnosť vymočenia zvyšuje.“ V urologickej ambulancii po tom, ako vám lekár CT vyšetrením zistí veľkosť obličkových kameňov a ich uloženie v dutinovom systéme, predpíše lieky, ktoré pomôžu kameňom s ich vyplavením von.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV  a Zdroj: https://dia.hnonline.sk/zdravie/549470-trapia-vas-oblickove-kamene