Malá európska krajina sa dopredu posúva míľovými krokmi.

Luxembursko si v nedávnych voľbách zvolilo staronovú vládu na čele s premiérom Xavierom Bettelom. Nový premiér v parlamente sformoval trojkoalíciu, ktorá v nasledujúcich rokoch plánuje posunúť maličkú európsku krajinu míľovými krokmi dopredu.

Vo svojich spoločných vyhláseniach členovia koalície potvrdili viacero reforiem a zmien legislatívy, ktoré plánujú zavádzať v blízkej budúcnosti.

Zrejme najradikálnejším krokom bude legalizácia marihuany na reakreačné účely.Nová luxemburská vláda sa vyjadrila, že marihuana by v krajine mala byť legálna pre všetkých dospelých obyvateľov.

Ak si vraj človek môže bez problémov kúpiť alkohol, marihuana by tiež nemala byť zakázaná. Pred samotnou legalizáciou však bude vláda diskutovať s odborníkmi a konzultovať celý proces licencovania budúcich pestovateľov, distribútorov a predajcov. Inšpirovať sa môže v Kanade.

Keby legalizácia marihuany na rekreačné účely uspela, Luxembursko by vyslalo silný signál ostatným členom Európskej únie. Krajina by sa stala prvým členským štátom, ktorý by marihuanu legalizoval, a tak by sme sa čoskoro mohli dočkať širšieho trendu marihuanových reforiem v krajinách únie.

Vláda vidí v marihuane aj obrovský turistický potenciál, takže kanabisoví nadšenci možno už onedlho získajú novú dovolenkovú destináciu.

Okrem toho vláda predstavila svoj plán, po ktorého zavedení by v krajine zmizli akékoľvek poplatky za využívanie verejnej dopravy.

Chlöe Swarbrick

On ya Luxembourg. https://www.theguardian.com/world/2018/dec/05/luxembourg-to-become-first-country-to-make-all-public-transport-free?CMP=fb_gu 

Luxembourg to become first country to make all public transport free

Luxembursko plánuje už od začiatku roku 2020 zaviesť bezplatnú verejnú dopravu pre všetkých svojich obyvateľov, pričom štátny rozpočet síce príde o príjmy z cestovných lístkov, ale strata nebude taká veľká, pretože zase ušetrí na revízoroch a predajcoch.
Vláda zatiaľ nepredstavila, ako by chcela vyriešiť rozdiely medzi prvou a druhou triedou vo vlakoch, obidve sa s najväčšou pravdepodobnosťou zlúčia a diferencovanie prestane existovať. Všetky verejné autobusy aj vlaky preto budú pre obyvateľov premávať bezplatne.
Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj: https://refresher.sk/