Lacné vajíčka v obchodných reťazcoch už nekúpite !

Lacné vajíčka v obchodných reťazcoch už nekúpite !

To, o čom sa dlho šepkalo, sa stáva realitou. Obchodné reťazce už začali nahrádzať lacnejšie vajcia na svojich pultoch drahšou variantou. Hydinári pritom dlhodobo upozorňujú, že zákazník za viac peňazí lepšiu kvalitu nedostane.

Galéria k článku (3fotografie)

Najlacnejšie vajcia, ktoré dnes v obchode kúpite, sú z klietkového chovu. Ilustračné fotoVajcia z klietkového chovu z pultov reťazcov úplne zmiznú do konca roka 2025. Vajcia z klietkového chovu z pultov reťazcov úplne zmiznú do konca roka 2025.

Vajcia z obohateného klietkového chovu sú dnes najlacnejšie, ktoré v obchodoch kúpite. Nejde pritom o žiadny poľský alebo iný zahraničný produkt. Vajcami z klietkového chovu v drvivej väčšine zásobujú naše obchody slovenskí farmári.

Reťazce sa však rozhodli, že predaj vajec z klietky dostane stopku. Na pultoch budú ponúkať už len drahšie vajcia z podstielkového chovu, voľného výbehu, či bio chovu. Obchodníci argumentujú, že sliepky v týchto chovoch majú lepšie podmienky pre život. Navyše ľudia si vraj podstielkové vajcia žiadajú čoraz viac. „Reagujeme na potreby našich zákazníkov, ktorí majú o vajíčka z podstielkového chovu z roka na rok vyšší záujem,” vysvetlila hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Vajcia z klietkového chovu z pultov reťazcov úplne zmiznú do konca roka 2025. Rovnaký záväzok ako Billa si dali aj Tesco, Lidl a Kaufland. S postupnou výmenou lacnejších vajec za drahšie začali už teraz a dokonca požiadali dodávateľov, aby vajcia z klietkového chovu nepoužívali ani na výrobu produktov ich privátnych značiek. „Tento náš záväzok sme s dostatočným časovými predstihom komunikovali naším dodávateľom,” povedal za Lidl hovorca Tomáš Bezák.

V praxi to však znamená, že zákazníci si za vajcia priplatia. Zatiaľ čo 10 vajec z klietkového chovu stojí podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu 1,45 eura, za rovnaké balenie vajec z podstielkového chovu zaplatíte aj o 50 centov viac. Vajcia z voľného výbehu a bio chovu sú ešte drahšie.

Hydinári pritom dlhodobo upozorňujú, že podstielkové vajcia nie sú o nič lepšie ako vajcia z klietkového chovu. „Kvalita a zloženie vôbec nezávisí od spôsobu chovu nosníc. Len od toho, čím bola kŕmená, akým krmivom a z čoho sa skladalo,“ tvrdí šéf Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár. Tento krok reťazcov povedie podľa neho k tomu, že naši farmári budú nútení znížiť prodkuciu a Slovensko bude odkázané na vajcia z dovozu.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV Zdroj:https://www1.pluska.sk/

Zanechať Odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Finančná podpora PRESS.TV

IBAN:SK4502000000003851485856

BIC:SUBASKBX VÚB,a.s.,Mlynské nivy 1,

82990, Bratislava 25

 

<!– Bidvertiser2012689 –>