Ilustračná foto.

Poslanci Kotlebovej strany mali vo svojich službách viacero kontroverzných asistentov. Napríklad aj človeka odsúdeného za ublíženie na zdraví.

Kotlebova ĽSNS dá zarobiť ďalšiemu človeku, ktorý má problémy so zákonom. Poslancovi Kotlebovej strany Stanislavovi Mizíkovi bude v parlamente za 800 eur mesačne robiť asistenta Michal Buchta.

Ide o predsedu okresného klubu ĽSNS v Ružomberku, ktorého v máji tohto roka zadržala počas väčšej razie NAKA spolu so šéfom Slovenskej pospolitosti Jakubom Šrabákom a spevákom Jaroslavom Pagáčom, známeho pod prezývkou Reborn. Všetkých troch obvinili z extrémistických trestných činov.

„Všetky tri trestné veci sa nachádzajú v štádiu prípravného konania, kde do dnešného dňa neboli ukončené znalecké skúmania,“ uviedli pre Aktuality.sk z komunikačného oddelenia policajného prezídia. Kotlebovci s Buchtom problém nemajú.

Problémy poslanca Mizíka

Podpredseda strany Milan Uhrík tvrdí, že obvinený muž už pracoval ako asistent aj pre Juraja Kolesára, ktorý však v novembri odišiel z poslaneckého klubu ĽSNS.

„Doposiaľ odvádzal vždy dobrú prácu. To, že je človek obvinený ešte neznamená, že je vinný. A celkovo, kým sa nepreukáže jasná vina, tak obvinenia z extrémizmu berieme s rezervou, pretože sú väčšinou politicky motivované s cieľom stíhať a umlčať kritikov súčasného prehnitého systému,“ reaguje Uhrík.

Obvineniam z extrémizmu pritom čelil aj samotný Mizík, pre ktorého Buchta pracuje. Úrad špeciálnej prokuratúry poslanca obžaloval z extrémizmu v súvislosti s antisemitským facebookovým statusom z januára minulého roku.

Pod textom bol uvedený ako autor on, no na súde Mizík tvrdil, že článok nepísal ani nezverejnil. Súd napokon Mizíka oslobodil.

Aj odsúdený za ublíženie na zdraví

Poslanci Kotlebovej strany mali vo svojich službách viacero kontroverzných asistentov. Pre Stanislava Drobného napríklad pracuje Peter Bahno, ktorého súd uznal za vinného z prečinu ublíženia na zdraví, pokusu zločinu ublíženia na zdraví, prečinu výtržníctva a zo zločinu obmedzovania osobnej slobody vo forme spolupáchateľstva.

„Nikto nie je taký dobrý, aby nemal chyby, ani taký zlý, aby sa na nič nehodil. S pánom Bahnom máme jeho minulosť odkomunikovanú a vyjasnenú. Svoju prácu si v súčasnosti robí dobre,“ bránil ho Uhrík.

Pre Juraja Kolesára zasa robil niekdajší poslanec za HZDS a advokát Ivana Lexu Ján Cuper. Podľa Uhríka však už strana s Cuperom spoluprácu ukončila.

ĽSNS prichýlila aj bývalého učiteľa politológie Štefana Surmánka, ktorý musel skončiť na Prešovskej univerzite. Strana sa postarala aj o historika Martina Lacka, ktorého vyhodili z Ústavu pamäti národa (ÚPN).

Zdroj:https://www.aktuality.sk/