Khan: Zavedenie minimálnej mzdy £30 000 pre občanov EÚ po Brexite povedie k nedostatku pracovnej sily

Starosta Londýna Sadiq Khan si myslí, že “pokiaľ po Brexite bude zavedená minimálna mzda pre občanov EÚ vo výške £30 000, to privedie k výraznému nedostatku pracovnej sily v hlavnom meste, od čoho utrpí v prvom rade ekonomika a verejné služby”.

Londýnsky starosta poznamenal, že taký rozdiel imigrantov podľa úrovne mzdy privedie k veľkému počtu neobsadených pracovných miest vo väčšine hotelov, reštaurácii a stavebných spoločnostiach, tak ako to dnes vidíme v systéme zdravotnej starostlivosti. Taktiež v svojej trojdňovej návšteve Berlínu a Paríža povedal, že “Londýn je naďalej otvoreným pre obchod a investície nezávisle od dohodu o odchode krajiny z EÚ”.

Vláda sa musí do konca roka rozhodnúť, či sa bude pridržiavať rád Poradného výboru pre migráciu (MAC – Migration Advisory Committee) o zmene imigračnej politiky po skončení prechodného obdobia v roku 2021.

 

V septembri MAC navrhol, aby sa Spojené kráľovstvo zbavilo “slobody pohybu”, ktorá v súčasnosti funguje vo všetkých krajinách Európskej únie a zaviedlo jedno pravidlo pre všetky osoby nezávisle od krajiny ich pôvodu.
Počet prisťahovalcov ročne, ktorí prichádzajú s pracovnými vízami Tier 2 nebude ohraničený a hlavnou požiadavkou bude výška platu a tá bude musieť byť minimálne 30-tisíc libier pre všetkých cudzích štátnych príslušníkov.

Poradný výbor pre migráciu si myslí, že prílev lacnej pracovnej sily znižuje v Británii úroveň miezd. Londýnsky starosta neoponuje názoru odborníkov avšak hovorí, že kvôli tomu prídu strední a malí podnikatelia o základnú pracovnú silu.

 

V mestskej radnici vypočítali, že približne každý ôsmy pracovník v odvetví stavebníctva (celkovo 46-tisíc ľudí) a každý štvrtý v pohostinstvách a potravinárskom sektore (61-tisíc ľudí) je z krajín EHP (členských krajín EÚ alebo Nórska, Islandu, Lichtenštajnska), pričom ich mzdy sú dnes nižšie ako 30 000 libier ročne.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj:https://niesomdoma.eu/