Hoci novinka platí od januára 2019, pacienti ani lekári ju doteraz nevyužili. Podľa doktorov zmena nebola dotiahnutá po technickej stránke. Kompetentní teraz hovoria, že je všetko pripravené.

Za vyšetrenie v konkrétnom termíne si budete môcť zaplatiť. Ilustračné foto

Pacienti majú od januára tohto roku možnosť objednať sa u lekára na konkrétny čas pod podmienkou, že si za vyšetrenie zaplatia. Tzv. doplnkové ordinačné hodiny však sú zatiaľ len na papieri. Lekári hovoria, že chýbal certifikovaný objednávací systém. „My musíme objednávať iba cez systém, ktorý realizuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Keďže doteraz žiadny takýto certifikovaný systém nebol, tak sme si doplnkové ordinačné hodiny ani nemohli zriadiť,” vyjadril sa šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Kompetentní po takmer dvoch mesiacoch hovoria, že už je konečne všetko pripravené. Od februára získali certifikáciu dva informačné systémy, ktoré novú službu podporia. Pacient k nemu bude mať prístup cez Národný portál zdravia. „V ňom si zadá meno lekára, prípadne mesto či okres. Systém mu ukáže všetkých poskytovateľov, ktorí doplnkové ordinačné hodiny používajú, a ktorí majú zdieľaný kalendár s termínmi. Pacient si vyberie termín, urobí sa naň autorizácia prostredníctvom mobilného telefónu, aby bolo verifikované, že naozaj ide o konkrétneho pacienta,” spresnil Ján Tomašík z NCZI.

Lekári ale tvrdia, že ešte nejaký čas potrvá, kým sa s novinkou zoznámia. Navyše, systémy, ktoré NCZI najnovšie predstavilo, nie sú podľa Šótha pre všetkých lekárov, ale zatiaľ len pre nemocnice. „Ambulantný sektor je opäť v nevýhode,” poznamenal.

Zdroj:https://www1.pluska.sk