Izrael sa v utorok pridal k Spojeným štátom a ďalším krajinám, ktoré sa odmietajú pripojiť ku Globálnemu paktu OSN o migrácii, ktorý budú predstavitelia jednotlivých vlád podpisovať v decembri v Maroku. Informovala o tom agentúra DPA. 

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na margo toho dnes doslova povedal: “Ministerstvo zahraničných vecí som inštruoval, aby oznámilo, že Izrael nebude súhlasiť a nepodpíše Globálnu dohodu o bezpečnej, riadenej a regulovanej migrácii. Sme odhodlaní chrániť naše hranice pred nelegálnymi migrantmi.

 

To sme robili a to budeme robiť aj naďalej!” Poľská vláda zase slovami poľského ministra vnútra Mariusza Blaszczaka povedala: “Nemyslíme si, že pakt je dobré riešenie. Nie je riešením ako zmierniť migračnú krízu, práve naopak. Pakt migračnú krízu a jej dopady len zosilní.” Poľskej vláde sa nepáčia ani formulácie návrhu paktu, ktoré sa týkajú rozlišovania medzi legálnymi a nelegálnymi migrantmi.

 

Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a schválené bolo v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

 

Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v dňoch 10.-11. decembra. Viacero krajín vrátane Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska, Estónska a Spojených štátov však už oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja. V utorok sa k nim pripojilo aj Poľsko.

 

Zástancovia paktu tvrdia, že pomôže lepšie regulovať migračné toky a bude chrániť práva migrantov. Kritici argumentujú, že ako ľudské právo je v dokumente zakotvená aj migrácia z ekonomických dôvodov.

 

zrael a Poľsko sa dnes oficiálne pridali k USA, Maďarsku, Rakúsku, Česku, Bulharsku, Estónsku a ďalším krajinám, ktoré odstúpili od Globálneho paktu OSN o migrácii! 
 Od Paktu dnes teda oficiálne odstúpili ďalšie dve krajiny sveta. A to dokonca aj Izrael, ktorý je spolu s USA vzorom našich po novembrových demokratov.
Preto je čas aby aj Slovensko na čele z vládou a strany SMER-SD začali konať, keď už nie v zaujme národa tak aspoň v zaujme vlastnom, pretože ide aj o vašu bezpečnosť, aj vašej rodiny a  tiež budúcich generácii. Je čas konečne správne rozhodnúť aj pre bezpečnosť planéty a európskeho kontinentu.
zdroj .web
Politická reportérka PRESS.TV
Jana Nova Boboková