Iránske úrady sa za incident ospravedlnili a zdôraznili, že tí, ktorí ho spôsobili, sa budú zaň zodpovedať.

Irán sa priznal, že zostrelil ukrajinské lietadlo
Zdroj: TASR/Ebrahim Noroozi

Irán dnes priznal, že jeho armáda v stredu neúmyselne zostrelila ukrajinské dopravné lietadlo so 176 ľuďmi na palube.

Dôvodom bola ľudská chyba, uviedla iránska štátna televízia s odvolaním sa na vyhlásenie iránskej armády. Iránske úrady sa za incident ospravedlnili a zdôraznili, že tí, ktorí ho spôsobili, sa budú zaň zodpovedať.

Podľa iránskych ozbrojených síl ukrajinské lietadlo prelietavalo v blízkosti citlivého vojenského zariadenia, ktoré patrí elitným iránskym revolučným gardám, a bolo omylom považované za nepriateľský cieľ.

Neodpustiteľná chyba

Iránsky prezident Hasan Rúhání vyjadril v sobotu v mene svojej krajiny “hlbokú ľútosť” nad zostrelením ukrajinského lietadla, ktoré označil za “obrovskú tragédiu a neodpustiteľnú chybu”. 


Hassan Rouhani
@HassanRouhani

Armed Forces’ internal investigation has concluded that regrettably missiles fired due to human error caused the horrific crash of the Ukrainian plane & death of 176 innocent people.
Investigations continue to identify & prosecute this great tragedy & unforgivable mistake. #PS7526 6235:40 – 11. 1. 2020

“Ozbrojené sily” po internom vyšetrovaní dospeli k záveru, že strašnú haváriu ukrajinského lietadla a smrť 176 nevinných ľudí spôsobili rakety vypálené v dôsledku ľudskej chyby,” napísal Rúhání na Twitteri.
Dodal, že vyšetrovanie pokračuje s cieľom “identifikovať a stíhať túto tragédiu a neodpustiteľnú chybu”.

Iránska armáda vo vyhlásení vyjadrila sústrasť rodinám obetí a sľúbila, že zdokonalia svoje systémy, aby do budúcna takýmto chybám predišla.

Boeing 737 ukrajinských aerolínii UIA sa zrútil v stredu krátko po štarte z teheránskeho letiska, žiadny z cestujúcich ani členov posádky pád stroja neprežil.

Okamžité špekulácie

Ihneď sa objavili špekulácie, že lietadlo mohla zasiahnuť iránska protivzdušná obrana, pretože len niekoľko hodín predtým armáda vypálila 16 rakiet na dve základne v Iraku, kde sú umiestnení aj Američania.

Išlo o odvetu za americký likvidačný útok na iránskeho generála Kásema Solejmáního v Bagdade. Predpokladá sa, že v tom čase bola preto v pohotovosti iránska protivzdušná obrana.

Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavíd Zaríf dnes na twitteri napísal, že pád ukrajinského lietadla spôsobila ľudská chyba, ku ktorej došlo “v čase krízy spôsobenej americkým nezodpovedným správaním”.

Javad Zarif@JZarif

💔

A sad day. Preliminary conclusions of internal investigation by Armed Forces:

Human error at time of crisis caused by US adventurism led to disaster

Our profound regrets, apologies and condolences to our people, to the families of all victims, and to other affected nations.
13,1 tis.5:05 – 11. 1. 2020Informácie o Twitter reklamách a súkromieViac ľudí (13,8 tis.) o tomto hovorí

Irán doteraz zostrelenie ukrajinského lietadla popieral. O tom, že ukrajinské lietadlo, možno omylom, zostrelili Iránci, hovoril pritom už vo štvrtok s odvolaním sa na informácie tajných služieb kanadský premiér Justin Trudeau, ktorého krajina v troskách lietadla prišla podľa aktualizovanej bilancie o 57 občanov.

O tejto možnej príčine katastrofy boeingu sa ešte skôr zmienili americké médiá a prezident Donald Trump neurčito povedal, že pád lietadla mohol spôsobiť niečí omyl. O variante zostrelenia sa zmienil aj britský premiér Boris Johnson a šéf austrálskej vlády Scott Morrison.

Zdroj:https://hnonline.sk/