Prvýkrát na Hitlerov pôvod upozornil ešte v roku 1930 jeho právnik Hans Frank.

Adolf Hitler na archívnej snímke z roku 1940.

Adolf Hitler na archívnej snímke z roku 1940.Foto: shutterstock/Igor Golovniov
Adolf Hitler, jedna z najnenávidenejších postáv histórie, mal židovský pôvod. Tvrdí to americký historik a psychológ Leonard Sax, ktorý podrobne preskúmal rodokmeň nacistického diktátora.
Podľa Saxa bol Hitler z jednej štvrtiny Žid po starom otcovi, ktorý žil v rakúskom Grazi. Hitler tak mal ďaleko od árijskej rasy, ktorú sám považoval za nadradenú. Sax si myslí, že Hitler svojich židovských predkov neznášal a práve preto chcel zniesť zo sveta celý semitský národ.
„Premýšľal som o tom, že neonacisti sa urazia, keď upozorníte, že Hitler mal židovského dedka, pretože neznášajú Židov. Židov uráža rovnaké prehlásenie, pretože neznášajú Hitlera. Teraz už by sme nemuseli brať ohľad na to, čo je urážlivé, ale na to, čo je pravdivé,” uviedol Sax v rozhovore pre britský portál Daily Mail.
Prvýkrát na Hitlerov pôvod upozornil ešte v roku 1930 jeho právnik Hans Frank. Tvrdil, že Hitlerov starý otec žil v rovnakej domácnosti, kde pracovala aj jeho babka. Dom mal pritom patriť židovskej rodine.

oto zistenie sa odvtedy snažili spochybniť viacerí historici. Všetci však boli prívržencami Hitlera a snažili sa historické záznamy upraviť tak ako im vyhovovalo. Všetky pochybnosti chcel zmiesť zo stola genealóg Rudolf Koppensteiner, ktorý v roku 1937 zverejnil Hitlerov rodokmeň. Nebola v ňom ani zmienka o Židoch.

Alois Shicklgruber, starý otec Adolfa Hitlera..jpg

Alois Shicklgruber, starý otec Adolfa Hitlera..jpgFoto: shutterstock/ Everett Historical

S hlavným argumentom, ktorý mal podporovať verziu o nežidovskom pôvode nacistického diktátora, prišiel nemecký spisovateľ Nikolaus von Preradovvich. Tvrdil, že má dôkazy o tom, že v Grazi pred rokom 1850 žiadni Židia nežili a Hitlerov otec Alois, ktorý sa narodil v roku 1836, tak polovičným Židom byť nemohol.

Saxovi sa toto tvrdenie nezdalo a v archívoch vypátral, že to nie je pravda. O tom, že v Grazi bola už na prelome 18. a 19. storočia židovská komunita, podľa Američana niet pochýb.

O živote Hitlerovej starej mamy Marie Anny Shicklgruberovej pred rokom 1836, keď priviedla na svet otca budúceho diktátora, sa toho veľa nevie. Historici uvádzajú, že Shicklgruberová do konca života odmietala zverejniť meno otca svojho jediného syna Aloisa.

Neskôr sa vydala za Johanna Georga Hiedlera, ktorého potom Tretia ríša uznala za biologického otca Aloisa Hitlera. Otec nacistického diktátora si zmenil meno v roku 1876, na matrike však nadiktoval fonetickú podobu mena Hiedler (meno Hiedler sa vyslovovalo ako Hitler).

Zdroj:https://www.tvnoviny.sk