Červená armáda zachránila 7600 zúbožených väzňov.

Celý svet si dnes (27.1) pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Tento rok je to už 74. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau vojskami Červenej armády v roku 1945. V sídle Organizácie Spojených národov (OSN) pre vzdelávanie, vedu a kultúru v Paríži sa pri tejto príležitosti bude dnes premietať dlhometrážny dokumentárny film Kto napíše našu históriu? o ilegálnej skupine Oyneg Shabes. Film sa bude premietať aj v Múzeu holokaustu vo Washingtone, Múzeu tolerancie v Los Angeles a v Židovskom historickom inštitúte vo Varšave.

Foto

Snímka je z dielne filmárky Roberty Grossmanovej a spisovateľky a producentky Nancy Spielbergovej. Dokument sa bude premietať vo viac ako tristo sálach, múzeách, úradoch UNESCO a Informačných centrách OSN v 45 krajinách sveta. Film je prvým dlhometrážnym dokumentom o ilegálnej skupine Oyneg Shabes, ktorú v novembri 1940 sformoval vo varšavskom gete historik Emanuel Ringelblum. V rokoch 1940-1943 zozbierali archívne materiály o živote v gete, pričom zdokumentovali ničenie židovského obyvateľstva v Poľsku. Ringelblumov archív bol v roku 1999 zapísaný do programu UNESCO Pamäť sveta. Valné zhromaždenie OSN v novembri 2005 stanovilo, že 27. január bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. O dva roky neskôr zároveň schválili rezolúciu, v ktorej sa odsúdilo popieranie holokaustu.

Oddiel Červenej armády 27. januára 1945 oslobodil vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau. Nemecké vojská, ktoré okupovali Poľsko, ho založili v roku 1940 ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Neskôr ho postupne rozširovali, z čoho vznikol rozľahlý a vyhladzovací koncentračný tábor pre židov, ktorých doň privážali z celej Európy. V septembri 1941 po prvý raz použili cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov. Koncom marca 1942 prišli do Auschwitzu prvé transporty židov zo Slovenska a Holandska. Vojaci Červenej armády napokon oslobodili 7600 zúbožených väzňov. V tábore Auschwitz-Birkenau podľa odhadov historikov zomrelo do 1,6 milióna ľudí, väčšinou židovského pôvodu.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV Zdroj:https://www.kosiceonline.sk/