Dominika Badžová počas rozhovoru ako redaktorka RTVS v rozhovore pre Rómsky magazín.Dominika Badžová počas rozhovoru ako redaktorka RTVS v rozhovore pre Rómsky magazín.

Zdroj: REPRO FOTO/ Faceboook.com/RTVS – Sam Khere, Rómsky magazín

Tisíce eur na podporu Rómov dostala aj mimovládka Slovensko-indického priateľstva, ktorá má sídlo v kasíne. Štátne peniaze musí vrátiť neziskovka, na ktorú vlani upozornili Aktuality.
Pri rozdeľovaní peňazí na podporu rómskej kultúry sa znovu objavili prepojenia medzi ľuďmi, ktorí o dotáciách rozhodovali, a prijímateľmi grantov.

Kým v minulosti schvaľovali príspevky z verejných peňazí pre vlastné firmy súrodenci Richterovci, tentoraz sa tisíce eur ušli ľuďom, ktorí spolupracovali s RTVS. Zároveň tí istí ľudia boli aj medzi hodnotiteľmi žiadostí.

Peniaze sa okrem toho ušli aj projektu India plná farieb, pretože vraj bude veľkým prínosom spoznať pravlasť Rómov – Indiu.

Po upozornení portálu Aktuality.sk vlani zastavili grant vo výške 120-tisíc eur na internetové rómske rádio.

Kompetentní skúšajú získať späť aj časť už vyplatených peňazí. Organizácia, ktorá by ich mala vrátiť, však na naše otázky nereagovala.

Blízko RTVS

Štátny Fond na podporu kultúry národnostných menšín vznikol v roku 2017. Prideľuje granty pre organizácie šíriace českú, nemeckú, bulharskú či maďarskú kultúru.

Nechýbajú ani projekty zamerané na Rómov. Tento rok uspeli so žiadosťou o príspevok ľudia prepojení na rómske vysielanie vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS). Spomedzi pätnástich hodnotiteľov tretina pripravovala rómske vysielanie pre RTVS (Rómsky magazín, Rómske slovo).

Ide o Dominiku Badžovú, Kristínu Mojžišovú, Eriku Godlovú, Magdalénu Kmeťkovú a Milana Berka.

Všetkých okrem Berka vymenoval do hodnotiacich rád riaditeľ fondu Norbert Molnár. Väčšina z nich pritom fond tiež žiadala o dotácie a štipendiá na svoje vlastné projekty.

Úspešne.

Pre Aktuality.sk zhodne tvrdili, že ide o náhodu a konflikt záujmov nevidia.

„Bola som oslovená fondom ako odborníčka, ktorá pracovala v rómskej téme, mám prehľad o rôznych občianskych združeniach, ktoré sa snažia o rozvoj menšiny či už v kultúre, alebo vede a výskume,“ vysvetľuje Dominika Badžová.

Študentka VŠMU pracovala do septembra 2019 pre Rómsky magazín RTVS, potom podľa svojich slov uprednostnila školu.

Vo fonde hodnotila projekt pre RTVS, kde verejná inštitúcia žiadala dotáciu vyše 23-tisíc eur. Hodnotiaca komisia jej nakoniec priznala 18-tisíc eur, pričom Badžová dala projektu najvyššie možné hodnotenie: 100 bodov zo 100 možných.

Konflikt záujmov nevidia

Badžová hodnotila projekt zamestnankyne RTVS Kristíny Mojžišovej. Ešte vlani s Mojžišovou spoločne písali dokument o Rómoch v RTVS. Aj vtedy išlo o grant z tohto štátneho fondu.

„Áno, môžem úplne vylúčiť to, že by vznikol konflikt záujmov pri posudzovaní štipendia pani doktorky Mojžišovej,“ tvrdí Badžová. Zdôraznila, že do fondu ju menovali pre jej skúsenosti, napriek tomu, že je ešte len študentkou.

„Bola som oslovená ako odborníčka, ktorá ako žena z terénu pozná prácu ľudí, ktorí sa snažia o rozvoj menšiny,“ vysvetľuje Dominika Badžová.

Podozrenia zo spriazneného schvaľovania grantov odmieta aj Mojžišová.

„Žiadosť o štipendium v komisii A – teda nie v komisii, kde ja pracujem – bola dôsledkom môjho dlhodobého uvažovania a skúsenosti z praxe, že je nedostatok literatúry o menšinových médiách. Niektorí odborníci z terénu, študenti vysokých škôl, ktorí ma pravidelne kontaktujú ohľadom informácií pre svoje záverečné práce, mi to už dlhšie opakujú,“ zdôvodnila Mojžišová. Kristína Mojžišová dlhodobo pôsobí v médiách a zaoberá sa žurnalistikou pre národnostné menšiny.

Ako sa rozdavali štátne dotácie.6fotiek v galérii

Ako sa rozdavali štátne dotácie.

Zdroj: Aktuality / Roman Kovár

Dostala štipendium

Zdôraznila, že jej fond nedal plnú sumu zo štipendia, o ktoré žiadala.

Naprázdno však nevyšla ani Badžová. V inej komisii schválili mladej študentke štipendium vyše osemtisíc eur na napísanie divadelnej hry. Jej žiadosť hodnotila Erika Godlová, ktorá robí pre Rómsky magazín RTVS preklady do rómčiny.

„Poznáme sa z práce, občas mi radí pri prekladoch textov. Náš vzťah je čisto priateľsko-mentorský,“ opísala Badžová svoj vzťah s Godlovou. Na sociálnej sieti zverejnili fotografie z minuloročnej spoločnej cesty na stretnutie rómskych novinárov v Poľsku.

Konflikt záujmov odmietla aj Erika Godlová.

„So zložením odborných rád som bola oboznámená rovnako ako každý iný člen. Podiel na tvorbe Rómskeho magazínu a konflikt záujmov pri hodnotení podaných projektov nemá priamy ani implikovaný súvis. Ja osobne som členkou odbornej rady C už tretí rok, som menovaná riaditeľom fondu,“ uviedla Erika Godlová.

Podľa nej by bol konflikt záujmov, keby si sama predkladala projekty na schvaľovanie vo fonde, čo nespravila.

Projekt Badžovej si podľa nej zaslúžil podporu osemtisíc eur.

„Diskvalifikovať autorskú divadelnú tvorbu Dominiky Badžovej na základe jej predošlého pôsobenia v RTVS by bolo priamym poškodením nášho cieľa, ktorým je rozvíjanie rómskej kultúry,“ doplnila Erika Godlová.

Mladej študentke Badžovej hodnotila štipendium popri Godlovej a ďalších troch ľuďoch aj Magdaléna Kmeťková. Kmeťková – na rozdiel od Eriky Godlovej – nevidela problém, keď ako hodnotiteľka projektov žiadala aj o dotácie.

Rodinná s. r. o.

Bratislavská filmárka spolu so svojím manželom pripravovala niektoré vydania spomínaného Rómskeho magazínu ako režisérka a jej manžel ako kameraman.

Aj ich rodine sa pri rozdeľovaní dotácií vo fonde darilo. Neziskovkám a eseročkám prepojeným na Kmeťkovú (Fluidum Film, s. r. o., Art Society, s. r. o., Zdieľanie, o. z.) sa podarilo uspieť s tromi projektmi dokopy za vyše 72-tisíc eur.

„Nepovažujem za konflikt záujmov, ak podáva Zdieľanie, o. z., kde pôsobím ako predsedníčka o. z., alebo Fluidum Film, s. r. o., kde pôsobím ako konateľka, žiadosti o dotáciu v komisii, kde pôsobím ako hodnotiteľka,“ odpovedala Kmeťková.

Odkazuje sa na to, že vo filmovo-dokumentačnom priemysle pôsobí s manželom niekoľko rokov.

Fluidum Film sa na svojom webe chváli, že pre Rómsky magazín nakrúcajú od roku 2017.

Dotácie pre neziskovku a eseročky Kmeťkovej schvaľovala komisia, v ktorej sedela Kristína Mojžišová a Milan Berko. Všetci traja sa poznajú z národnostného vysielania RTVS.

„Pri hodnotení sme nevychádzali z toho, kto podal projekt, ale z kvality projektu. Ku každému projektu bola kvalitná diskusia, predovšetkým k zameraniu projektu a jeho hodnoty pre rozvoj mediálneho prostredia – rómskych médií,“ odmieta podozrenia z kolegiality Mojžišová.

Podcasty za tisíce eur

Podozrenia pritom vzbudil projekt novovzniknutej eseročky Kmeťkovej syna Jakuba Hraníka. Firmu Art Society založil minulý rok. Z Fondu sa mu podarilo získať vyše 25-tisíc eur na výrobu deviatich podcastov a vznik webu.

Peniaze z rozpočtu pritom majú ísť aj pre eseročku jeho otca Romana Hraníka (Fluidum Film), ktorá má robiť pre projekt videoupútavky na internet. Za projekt je zas zodpovedná jeho matka Magdaléna Kmeťková, ktorá aj odpovedala pre Aktuality.sk v mene eseročky.

„Livestreamové internetové talkshow budú ako audiovizuálny formát realizované v .klube pod lampou na bratislavských Palisádach s možnosťou bezplatnej prítomnosti až cca 100 živých účastníkov,“ opísala projekt za 25-tisíc eur Kmeťková.

Zdroj: https://www.aktuality.sk/