Prokurátor obvinil ĽSNS z organizovania domobrany aj z rasizmu. Kotleba hovorí, že generálna prokuratúra nedala žiadny dôkaz na rozpustenie jeho strany.

Zostanú kotlebovci v starej strane, alebo budú nútení preberať k životu zálohu pod názvom Ľudová strana Pevnosť Slovensko? To sa dozvieme už dnes, keď senát Najvyššieho súdu vyriekne svoje rozhodnutie. Ukončí tým proces, ktorý sa začal pred tromi týždňami.

Napriek tomu, že kotlebovci majú záložný plán a poslanecké mandáty by im do konca volebného obdobia zostali, rozpustenie strany by im aj tak skomplikovalo ďalšie fungovanie.

V prvom rade by prišli o časť peňazí od štátu, čo je najvýznamnejšia zložka, z ktorej si strany platia svoje fungovanie. A nebolo by ich málo.

Za štvorročné volebné obdobie má ĽSNS nárok na takmer 5,2 milióna eur. Väčšinu už dostali. No do konca volebného obdobia im stále zostáva zhruba 1,5 milióna.

Kotlebovci by taktiež zrejme prišli aj o majetok. ĽSNS si za stranícke peniaze kúpila napríklad rodinný dom pri Banskej Bystrici, kde si zriadila centrálu. Stála 230-tisíc eur.

V obci Čekovce pri Krupine zas strana vlastní usadlosť, za ktorú zo straníckej kasy vyplatili 140-tisíc eur.

Problémy v parlamente

Kotleba a ďalší členovia vedenia strany by zároveň nemohli byť na počas piatich rokov  oficiálne súčasťou vedenia žiadnej inej strany ani členmi prípravného výboru na zakladanie novej strany. Obmedzenie priniesla zmena zákona o politických stranách platná od začiatku tohto roka.

Koniec ĽSNS by zasiahol aj do fungovania kotlebovcov v parlamente. Trinástka poslancov by totiž prišla o poslanecký klub. Zákonodarcovia organizovaní v kluboch majú nárok na vlastnú miestnosť, klub dostáva 35 eur mesačne na jedného člena, a jeho predseda, ktorým je v ĽSNS Marian Kotleba, sa zúčastňuje na rokovaniach poslaneckého grémia, kde sa preberajú otázky fungovania parlamentu.

Kotlebovci by mohli požiadať o založenie nového, no musela by im to schváliť väčšina v Národnej rade.

Do eurovolieb pôjdu

A v prípade právoplatnosti rozhodnutia by kotlebovci taktiež nemohli kandidovať ani vo voľbách do europarlamentu, ktoré budú koncom mája.

„Ak dôjde k zrušeniu politickej strany v čase po zaregistrovaní kandidátnej listiny, hlasovacie lístky tejto politickej strany sa nevytlačia, a ak sú vytlačené, okrskové volebné komisie zabezpečia, aby sa vo volebných miestnostiach nerozdávali. Ak už boli rozdané, pri sčítaní hlasov sa na ne neprihliada,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva vnútra Michaela Paulenová.

No to sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestane. Strana sa totiž v priebehu dvoch mesiacov od rozhodnutia Najvyššieho súdu môže odvolať na Ústavný súd, čo bude znamenať zásadný rozdiel. „Návrh na začatie konania má odkladný účinok,“ dodáva Paulenová.

A v ĽSNS inú možnosť v prípade rozpustenia strany ani nezvažujú. „Určite sa odvoláme na Ústavnú súd,“ potvrdzuje podpredseda strany Milan Uhrík. Inými slovami, aj keby Najvyšší súd dnes Kotlebovi rozpustil aj druhú stranu, žiadny expresný zánik ĽSNS sa konať nebude a v eurovoľbách strana bude môcť kandidovať.

Kotleba: neuniesli dôkazné bremeno

Návrh na rozpustenie kotlebovcov podal generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji pred dvomi rokmi. ĽSNS označil za extrémistickú stranu s fašistickými tendenciami, ktorej cieľom je odstrániť demokratické zriadenie.

Prokurátor Ivan Minár pred senátom Najvyššieho súdu Čižnárovo vyjadrenie vysvetlil detailnejšie. Vo svojej argumentácii poukazoval na to, že ĽSNS chce zriadiť domobranu, ktorá bude od kontrolou strany. Taktiež tvrdil, že ĽSNS je pokračovateľkou Slovenskej pospolitosti – národnej strany, ktorú Kotlebovi rozpustil Najvyšší súd v roku 2006 práve z dôvodov ohrozenia demokracie.

Minár ďalej poukazoval na to, že predstavitelia strany majú rasistické prejavy najmä voči Rómom v osadách, ktorých označujú ako cigánskych extrémistov.

Hlavný obhajca kotlebovcov Radovan Hrádek, ale aj sám Kotleba vo svojej záverečnej reči všetky obvinenia prokuratúry odmietli a tvrdili, že neuniesla dôkazné bremeno. „Nedali žiadny dôkaz, ako by naša strana mala byť ohrozením demokratického systému,“ zakončil svoju reč pred tromi týždňami šéf ĽSNS Kotleba.

Zdroj: https://www.aktuality.sk/