Všetko sa začalo vo februári 2018.

Blake (vpravo) s bratmi.

Z chrípky vzniklo už takmer dvojročné trápenie. Kirsty Hosticková z britského Hullu tvrdí, že jej syn Blake nemôže chodiť, jesť či spať. Píše hulldailymail.co.uk.

Chrípka vraj u chlapca spustila zničujúce autoimunitné ochorenie, a síce takzvaný Leighov syndróm. Na celom svete je známych asi 150 prípadov tohto syndrómu, známeho aj ako subakútna nekrotizujúca encefalopatia.

Všetko sa začalo vo februári 2018, keď v tom čase štvorročného chlapca musela z domu odviezť sanitka.

Dva dni predtým ho Kirsty vzala na pohotovosť, pretože sa necítil dobre. Tam jej povedali, že syn má vírus. Počas ďalších 24 hodín sa však jeho stav striedal od lepšieho k horšiemu.

Nejedol ani nepil, začal hovoriť nezrozumiteľne. Jeho stav sa tak zhoršil, že lekárom nezostávalo nič iné, než ho uviesť do indukovanej kómy.

Tá sa udeľuje na pomoc pacientom s mozgovou príhodou, srdcovým záchvatom alebo pľúcnymi ochoreniami, ako napríklad silná pneumónia.

„Keď bol v kóme, verili sme, že ak otvorí oči, bude opäť taký, ako bol predtým. Keď ich otvoril, nebolo tam nič,” hovorí nešťastná matka.

Doktori stále nevedeli zistiť, čo vlastne s chlapcom je. Urobili testy na meningitídu (zápal mozgových blán), avšak výsledky boli negatívne.

„Čoraz viac sme sa však približovali k názoru, že má subakútnu nekrotizujúcu encefalopatiu. Keď nám to lekári potvrdili, zrútil sa nám celý svet,” hovorí Kirsty.

Blake zotrval v kóme dva týždne v obklopení Kirsty a nevlastného otca Josepha, ktorý dokonca obetoval pre svojho nevlastného syna aj prácu.

V nemocnici v Sheffielde strávil päť mesiacov, následne sa presunul do špecializovaného rehabilitačného centra v Tadworthe.

Jeho starší bratia Kayleb (8) a Haydon (11) zostali doma so starými rodičmi. Joseph sa aktuálne snaží získať prostriedky na to, aby mu mohli zabezpečiť liečbu, ktorú potrebuje.

Dvojica chlapca momentálne učí chodiť. „Môže urobiť len pár krokov, aj to ho však musíme držať. Stále nemôže hovoriť. Musíte skrátka veriť, nikdy neprestaneme. Plne si však jeho chorobu uvedomujeme,” uzavrel Joseph.

Ochorenie so skratkou ANE prežije podľa štatistík len jeden človek z troch, pričom úplne sa uzdraví len málokto z nich.

Zdroj:https://www.tvnoviny.sk