Ministerstvo vnútra bude vyberať od Európanov poplatok za právo zostať v UK po Brexite

Informoval o tom včera 2.1.2019 spravodajsky portál https://niesomdoma.eu/

Ako odpoveď na Európskou úniou oznámený poplatok Estia za opakované navštívenie krajín EÚ, britské ministerstvo vnútra krajiny pripomenulo Európanom o poplatku, ktorý budú musieť zaplatiť, aby mali aj naďalej právo žiť na ostrove aj po Brexite.

Ministerstvo vnútra Spojeného kráľovstva uverejnilo video, v ktorom vysvetľuje občanom Európskej únie pravidlá na získanie práva na povolenie na pobyt v Spojenom kráľovstve po Brexite.

Nariadenie vstúpi do platnosti po skončení takzvaného prechodného obdobia po Brexite, a teda od 1. januára 2021 roku, avšak žiadosti v novej podobe bude môcť podávať už od prvého dňa odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, od 30. marca 2019 roku. Podanie žiadostí bude zadarmo pre tých, ktorí už majú povolenie na trvalý pobyt v Británii alebo dokument o registrácii v mieste bydliska.

Embedded video
“Pokiaľ máte občianstvo jednej z krajín Európskej únie a chcete sa legálne zdržiavať v Spojenom kráľovstve po 31. decembri 2020 roku, vy a členovia vašej rodiny budete musieť podať žiadosť o EU Settlement Scheme. Tento systém vám dá možnosť naďalej žiť, pracovať a študovať vo Veľkej Británii za rovnakých podmienok, aké máte dnes.
Urobili sme proces podania žiadostí maximálne jednoduchým a zrozumiteľným: od vás budeme potrebovať pas, potvrdenie o pobyte na území Spojeného kráľovstva v čase podania žiadosti a výpis z registra trestov. Systém sa naďalej testuje a bude k dispozícii od 30. marca 2019 roku.
Ostatní uchádzači o právo na zachovanie svojho statusu v Spojenom kráľovstve po Brexite budú musieť zaplatiť po £65 za každého dospelého člena rodiny a £32,5 za každé dieťa mladšie ako 16 rokov.