Video Události

Britská premiérka Mayová uisťuje, že aj v prípade tvrdého brexitu teda odchode z únie bez dohody o podmienkach vystúpenia budú môcť na Ostrovoch občania z krajín zostať a ich práva sa nezmenia.

Londýnsky starosta Sadiq Khan v reklamnom videoklipu odkazuje, že hlavné mesto je otvorené všetkým národnostiam, a tak to zostane aj po brexitu. Vo videu reprezentuje Česko a Slovensko obchod s tradičným českým pivom, sladkosťami a špecialitami – nesie názov Halušky. Jeho šéfa Anishe Shaha napadlo podnik otvoriť v britskej metropole v roku 2004, kedy Česko vstúpilo do Európskej únie.

Hovorí, že sa nebojí ani tvrdého brexitu, ak by Británia odišla z EÚ chaoticky a bez dohody. “Česi majú skôr prácu takzvaných bielych golierov. Sú v kanceláriách, pracujú v IT, sú to dobre platené miesta. Osobne si nemyslím, že odídu, ako sa to deje vo veľkom u Poliakov a Slovákov, “podotkol Shah

Vplyvy brexitu so svojimi českými zákazníkmi preberá už od referenda, ktoré sa konalo pred viac ako dvoma rokmi. Podľa neho majú rovnako ako on zmiešané pocity.

Veľké firmy pracovníkov z cudziny potrebujú, hovorí zakladateľ portálu zameraného na prácu v Británii

Adam Wojnar žil v Británii zhruba sedem rokov, za tú dobu trinásťkrát zmenil prácu a dvanásťkrát sa sťahoval. Vďaka týmto skúsenostiam sa potom rozhodol založiť firmu Hurá do sveta, ktorá pomáha Čechom dostať sa do Veľkej Británie a nájsť tam prácu.

Do Británie prostredníctvom jeho firmy odcestuje zhruba sto ľudí za rok. Wojnar si myslí, že sa hneď po brexitu nič nezmení. “Sú veľké firmy, ktoré potrebujú zahraničného človeka, aby tam pracoval. Napríklad National Health Service, čo je zdravotný systém Veľkej Británie, kde pracuje veľa ľudí zo zahraničia z Európy. Keby zrazu 1. marca prišiel tvrdý brexit, tak by tam nemal kto pracovať, “poznamenal.

Adam Wojnar

Britská vláda jasne hovorí, že po brexitu skončí úplne voľný príchod pracovníkov z členských štátov EÚ. Vítaní budú len kvalifikovaní pracovníci z celého sveta. Skončím tým výhody, ktoré doteraz mali únijné občania v Spojenom kráľovstve a rovnako tak Briti v .

Čech z Británie, ktorý podporuje brexit. Verí, že zmenu nepocítia, kto pracuje a platí dane

Medzi Čechmi v Británii sa nájdu takí, ktorí vystúpenie Británie z EÚ plne podporujú. “Som veľmi spokojný s tým, že anglickí občania v referende zvolili brexit. Pretože jeden dôležitý aspekt brexitu pre mňa je uzavretie hraníc, špeciálne pre kultúry, ktoré sem prídu a snaží sa skôr niečo zmeniť než sa asimilovať, “priblížil Ján Linhart, ktorý sa živí inštalácií bezpečnostných systémov.

Jan Linhart
Zdroj: ČT24

V Anglicku žije už 17 rokov. Brexit bol však jedným z dôvodov k dôležitému rozhodnutiu. “V súčasnej chvíli si vybavujem anglické občianstvo, čo je procedúra, ktorá môže trvať až zhruba pol roka,” uviedol Linhart.

Aj keď vníma, že mnoho Čechov okolo neho má z brexitu obavy, on verí, že občania EÚ, ktorí na britských ostrovoch žijú, pracujú a platia dane, žiadnu zmenu nepocítia

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj:http://ČT24

.