Mnohí eštebáci sa dnes tešia z dôchodkov, o akých sa väčšine penzistov ani nesníva. Personálne spisy tých, ktorí sa narodili po roku 1930, však zostávajú tabu.

Potrestať zločincov a uvoľniť prístup ku všetkým archívnym materiálom! – stálo na letákoch v novembri 1989. Jedna zo základných požiadaviek nežnej revolúcie sa dodnes nenaplnila.

 

Ani takmer po štvrťstoročí od pádu komunizmu nevydalo ministerstvo vnútra všetky personálne spisy eštebákov, hoci mu to nariaďuje zákon. Príslušníci komunistickej tajnej polície s hodnosťami získanými za kolaboráciu s totalitným režimom si tak spokojne užívajú penziu. Dôchodky drvivej väčšiny funkcionárov ŠtB sú podstatne vyššie ako almužna týraných, mučených a väznených obetí režimu.

 

Nejeden bývalý eštebák pritom naháňal roky praxe aj v bezpečnostných zložkách demokratického štátu. Paradoxné je i to, že Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý má podľa zákona skúmať zločiny komunizmu, musí zabezpečovať administratívu pre výpočet dôchodkov bývalých eštebákov.

 

Komu to vyhovuje?
„Objem personálnych spisov príslušníkov ŠtB, ktoré nám zatiaľ z ministerstva vnútra nevydali, nevieme presne vyčísliť. Ide o personálne materiály príslušníkov ŠtB narodených po roku 1930, ktoré sa dodnes nachádzajú v Archíve ministerstva vnútra v Nitrianskej Strede. Predpokladáme, že ide o niekoľko tisíc inventárnych jednotiek,“ hovorí riaditeľ ÚPN Ondrej Krajňák.

 

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj:https://plus7dni.pluska.sk/