Britský učiteľ Mark Penfold učí v anglickom Leicesteri takmer štvrťstoročie deti migrantov. Medzi nimi aj Rómov z východného Slovenska.

Dvojica učiteľov s nechápavým výrazom stojí v miestnosti, ostatní sa na nich pozerajú, čo urobia.

Dostali jednoduchú úlohu: dať dva malé červené papieriky pod pohár, tri modré do pohára a dva žlté na veko decového pohára.

Učitelia však nevedia, čo sa od nich chce, prvú minútu sa len nechápavým úsmevom pozerajú po miestnosti a očami hľadajú nápovedu.  Úlohu si totiž vypočuli od Marka Penfolda. V portugalčine.

Krok za krokom

Penfold im postupne vysvetľuje, ako sa povie po portugalsky pohár, dno, vrchnák, vnútro, papier či farby. Trvá to približne dvadsať minút, kým sa skúsení pedagógovia naučia základné pokyny v cudzej reči a úlohu splnia. Až na konci zistia, že k ním hovoril po portugalsky.

,,Rovnaký problém majú deti, ktoré po príchode z domu do školy neovládajú vyučovací jazyk. Či už ide o angličtinu u nás alebo slovenčinu u rómskych detí v osadách na východnom Slovensku,” vysvetľuje zámer ukážky Mark Penfold.

Sivovlasý päťdesiatnik pracuje takmer štvrťstoročie ako učiteľ, v roku 1992 sa začal venovať vzdelávaniu migrantov.

V jeho škole – Babington Academy v anglickom Leicesteri – študujú najmä deti migrantov.

Študenti školy pri celonárodných testovaniach na ostrovoch dosahujú v národných testoch nadpriemerne dobré známky, sú lepši ako žiaci v ostatných školách na ostrovoch.

Majú 2217 študentov, z toho šesťsto z nich hovorí iným jazykom ako anglickým.
Medzi nimi je aj 70 rómskych detí z Česka a Slovenska.

Druhá šanca

Deti, ktoré u nás vyrastali v osade, majú s pomocou Pendolfa šancu na úspech. Jedným z nich je rómsky študent Ondrej z Rimavskej Soboty. U nás ho poslali do špeciálnej školy, teraz 19-ročný mladík študuje psychológiu na univerzite.

,,Pre spoločnosť je lepšie, keď je vzdelaná  a my sa snažíme, aby žiaci, ktorí k nám prídu dosiahli vzdelanie,” myslí si Penfold. Na Slovensko prišiel po druhý raz.

„Neprišiel som nikoho učiť, ani dávať rady, ale rozprávať sa s učiteľmi a vymeniť si skúsenosti, ako vyučovať deti z osád,” zastaví sa Penfold pri otázke, či robí slovenský školský systém niečo nesprávne.

,,Našou úlohou nie je tieto deti odsunúť na druhú koľaj, ale niečo ich naučiť,” vysvetľuje Penfold.

Babingdol Academy7fotiek v galérii

Výučba v Babington Academy

Zdroj: archív Babingdol Academy
Práca s deťmi aj rodičmi

Priznáva, že rómske deti sú iné – treba pracovať aj s nimi, aj s ich rodičmi.

„Mali sme predtým skúsenosť s pakistanskými deťmi, tak sme vedeli, ako k týmto žiakom pristupovať,” opisuje britský pedagóg.

V jednotlivých ročníkoch zmiešali zo začiatku rómske deti tak, aby ich bolo v jednej triede maximálne päť. Ostatní žiaci boli iného pôvodu.

„Rómovia dostali za úlohu hovoriť o sebe, mali predstaviť svoju kultúru a históriu,” pokračuje Penfold.

Cieľom tohto experimentu bolo, aby sa Rómovia necítili, že sú iní a vytlačení zo skupiny. Podobnú úlohu museli zvládnuť aj ostatné deti. Tie potom opisovali svojho rómskeho spolužiaka.

Deti integrujú aj školské kuchárky.  „Každý deň ponúkame v jedálni k ostatným jedlám aj jedno, ktoré je typické pre niektorý z národov našich žiakov,” vysvetľuje Penfold a neskrýva pritom hrdosť na takéto školské pravidlo.

Študenti tak môžu ochutnať nielen britskú alebo veganskú kuchyňu, ale aj rómske, poľské či slovenské jedlá.

Babingdol Academy7fotiek v galérii

Žiaci z Babington Academy

Zdroj: archív Babingdol Academy
Ako ich udržať v škole

Najťažšie však bolo pre neho udržať deti v škole aj po vyučovaní, aby sa akadémiou zžili.

Rómskym dievčatám tak pripravili po vyučovaní kurzy make-upu, chlapcov najviac zaujal futbal.

„Mali sme jednu rodinu, z ktorej dievčatko nechodilo pravidelne do školy. Keď prvý raz nemeškala, napísal som matke pohľadnicu: Vaša dcéra nevymeškala dnes ani jednu hodinu,” začne charizmatický pedagóg rozprávať ďalší zo svojich príbehov.

Po rokoch v akadémii ich má stovky.

„Takto som im napísal vždy, keď dcéra nevymeškala a raz som prišiel k ním a na chladničke bolo nalepených všetkých 42 mojich pohľadníc,” smeje sa.

Výrazne im pomáha aj mesto. Deťom, ktoré si nemohli dovoliť povinné školské uniformy, pomohla miestna polícia.

„Keď zadržali predajcu s falzifikátmi uniforiem, tak sme sa s nimi dohodli a dali nám ich,” usmeje sa Penfold. Problémom bola aj dochádza, rodičia nekupovali žiakom mesačné cestovné lístky.

„Nakúpil som ich sám a potom mi deti priniesli peniaze do školy,” zaspomínal si. Zdôrazňuje, že ani jeho škola – ako stovky ďalších v Británii – nemá veľa peňazí. „Začali sme inak myslieť a zdroje sa našli,” usmeje sa.

Mark Penfold,7fotiek v galérii

Mark Penfold s kolegyňou Sophiou z Babington Academy.

Zdroj: Branislav Wáclav/Aktuality
Tri verzie testov

Za pravdu mu dáva aj kolegyňa Sophia, ktorá na akadémii vyučuje chémiu. Na každú hodinu má pripravené pomôcky, doplňovačky a tri verzie testov.

Ľahký slúži na výber kľúčových slov a ich doplnenie do textu. Stredne ťažký obsahuje v texte chyby, ktoré musí žiak odhaliť a opraviť. V najťažšej verzii testu už žiak vlastnými slovami odpovedá na otázky.

„Najhoršie by bolo povedať žiakovi: je to zlé, si slabý, musíš si ročník zopakovať,” vysvetľuje Mark filozofiu jeho školy.

Podľa neho tak pedagóg nezistí, kde dieťa zaostáva a v čom je naopak šikovné.

„Takto by žiak nemal žiadnu motiváciu zlepšiť sa, lebo by sám nevidel progres,” dodáva.

Aby najlepšie vysvetlil jeho prácu, prirovnáva školu k záhrade s rôznymi kvetmi. Odmieta jednotné známkovanie a paradoxne aj vďaka tomu žiaci z jeho školy uspeli v národných testoch. Počas roka každý mohol študovať svojim tempom.

Navyše, v triedach pomáhajú učiteľom aj asistenti, ktorí sa venujú vybraným žiakom.

Ako záhrada

„Predstavte si, že pestujete figovník a citrónovník. Keď budete rovnako pestovať citrónovník a  figovník, pravdepodobne jedna z rastlín zahynie,” zhrnie Mark Pendolf svoj princíp.

Uznáva však, že na to treba aj trpezlivých učiteľov. Tých si vyberajú veľmi precízne.

„V kancelárii u našej personalistky je vypísaný zoznam hodnôt. K prvými otázkam pre uchádzača patrí, či zdieľa tieto hodnoty,” zdôrazní Penfold.

Zažartuje pritom, že ich personalistka pochádza z Nemecka a je veľmi prísna.

Otvorene hovorí aj o tom, kkde sú slabiny slovenských škôl. Medzi ich nedostatky radí aktuálny systém výberu učiteľov a chýbajúce hodnoty.

Nepáčilo sa mu ani to, že u nás niektorí učitelia odsúvajú bokom pomalšie alebo rómske deti, ktoré neovládajú slovenčinu.

„Škola by si mala určiť, ako chce pôsobiť na žiaka, a akým hodnotám ho chce naučiť,”vysvetľuje Mark Pendolf jeden z hlavných rozdielov medzi jeho akadémiou a  slovenskými školami, ktoré navštívil.

Zloženie žiakov v Babington Academy:

– Počet študentov: 1217

– Žiaci, ktorí nemajú angličtinu ako rodný jazyk: 619

– Etnicki (bieli) Briti: 381

– Žiaci indického pôvodu: 230

– Žiaci somálského pôvodu: 82

– Žiaci rómskeho pôvodu: 75

– Žiaci poľského pôvodu: 45

– Žiaci pakistanskeho pôvodu: 19

– Žiaci zimbawianskeho pôvodu: 13

– Žiaci iných etnických národnosti: 19

– Žiaci nehovoriaci po anglicky: 61

Zdroj: Mark Penfold, Babington Academy