• Pred 20. dňami zaznamenalo Slovensko prvý prípad nákazy koronavírusom na svojom území.
  • Celkovo sa u nás potvrdilo 226 prípadov nákazy. V stredu pribudlo 10 nových.
  • Od stredy platí na Slovensku povinnosť nosiť rúška na verejnosti.
  • V najbližšom období by sa malo výrazne zvýšiť testovanie Slovákov, kapacita je už dvetisíc testov denne.
  • Na Slovensku stále platí mimoriadna situácia, núdzový stav sa rozšíril okrem zdravotníctva aj na sociálne zariadenia.
  • Prehľad udalostí zo včera si môžete pozrieť tu.

Karanténne centrá vo Vysokých Tatrách sú od soboty plné, je v nich 194 Slovákov

Do karanténnych centier rezortov vnútra a obrany v meste Vysoké Tatry dorazilo v sobotu 194 Slovákov z Nemecka a Holandska.

Do hotela Granit v Tatranských Zruboch umiestnili do povinnej karantény 98 Slovákov, do zariadenia Kremenec v Tatranskej Lomnici 49.

Do Centra účelových zariadení na Štrbskom Plese 47 ľudí. Informovala o tom Daniela Birková z kancelárie prednostu mesta.

Straty pre nový koronavírus evidujú aj finanční sprostredkovatelia

Opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom majú vplyv aj na sektor finančného sprostredkovania a poradenstva. Národná banka Slovenska pozastavila skúšky aj nábor nováčikov. Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) vyčíslila, že len za marec bude strata z tržieb 15-tisíc eur. Ak by sa skúšky neuskutočnili ani v apríli, strata tržieb sa vyšplhá až na 20-tisíc eur.

Vyhlásenie Igora Matoviča o 12.00 hod.

Premiér Igor Matovič bude mať vyhlásenie o 12.00 hod. po kľúčovom stretnutí so zástupcami laboratórií na Slovensku. Na tlačovom brífingu budú prítomní tiež zástupcovia laboratórií v SR,  minister zdravotníctva, hlavný hygienik a členovia permanentného krízového štábu.

Princ Charles sa nepredbehol v testovaní na nový koronavírus

Britský princ Charles, ktorému tento týždeň zistili nový koronavírus, nepreskočil bežné poradie čakateľov na testy vzhľadom na jeho zdravotný stav a príznaky ochorenia.

Uviedol to vo štvrtok štátny tajomník britského ministerstva zdravotníctva Edward Argar

V Iráne podľahlo nákaze koronavírusom ďalších 157 ľudí

Irán zaznamenal za posledných 24 hodín ďalších 157 prípadov úmrtia na koronavírus.

Ich celkový počet tak stúpol na 2234. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Za 24 hodín bolo v Iráne potvrdených aj 2 389 nových prípadov nákazy, čím sa ich počet zvýšil na 29 406.

Rakúsko eviduje už 42 úmrtí

Rakúsko eviduje v súvislosti s koronavírusovou pandémiou už 42 úmrtí. Minister zdravotníctva Rudolf Anschober to povedal vo štvrtok dopoludnia na tlačovej konferencii, kde taktiež oznámil aktualizovaný počet známych prípadov nakazenia.

Obchody zákazníkom nedokážu merať teplotu

Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorá združuje spoločnosti obchodu považuje zabezpečenie niektorých povinnosti, ktoré vláda nariadila v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu, za ťažko realizovateľné.

“Chceme upozorniť, že z dôvodu nedostatku vhodných teplomerov na trhu, je meranie teploty každého jedného zákazníka nevykonateľné,” priblížil Martin Krajčovič, predseda SAMO.

Viac TU.

Pozitívny test na koronavírus má aj duchovný z penziónu, kde býva pápež

Taliansky zamestnanec Svätej stolice, ktorý vo Vatikáne býva v rovnakom hosťovskom dome ako pápež František, bol pozitívne testovaný na chorobu COVID-19 a hospitalizovaný.

Agentúra AFP s odvolaním sa na viaceré talianske denníky informovala, že ide o kňaza, ktorý roky žije vo vatikánskom penzióne Dom sv. Marty (Domus sanctae Marthae), kde má svoj byt aj pápež.

Možno bude na školách slovné hodnotenie

Problém pri koncoročnej klasifikácii žiakov na školách môže byť aj v nedostatku známok. Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v tejto situácii pripustil, že možno sa po prvý raz prejde od známkovania k slovnému hodnoteniu. Iniciatíva To dá rozum si myslí, že by sa to malo uplatniť najmä v prvých ročníkoch základných škôl. Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov (SKU) však tvrdí, že slovné hodnotenie nemá v učiteľskej obci veľkú popularitu.

Popis nových prípadov

Stručný popis potvrdených prípadov:

1. muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava

2. žena, okres Partizánske

3. muž, okres Prievidza, príchod z Brazílie

4. žena, okres Považská Bystrica

5. muž, Bratislava-Kramáre, okres Dunajská Streda

6. žena, karanténa Gabčíkovo

7. muž, karanténa Gabčíkovo

8. muž, karanténa Gabčíkovo, okres Bratislava

9. muž, okres Liptovský Mikuláš, návrat zo Španielska

10. žena, okres Zlaté Moravce

10 nových prípadov na Slovensku

Na Slovensku pribudlo ďalších desať nových prípadov nákazy koronavírusom.

“Úrad verejného zdravotníctva eviduje k dnešnému ránu (za včerajší deň) celkovo 226 nakazených, pričom počet pozitívnych prípadov stúpol o 10. Ďalších 325 vzoriek bolo negatívnych, pričom celkovo v Slovenskej republike evidujeme 4 525 negatívnych prípadov,” informuje ministerstvo zdravotníctva.

Evakuačný let z Washingtonu so Slovákmi priletí do Bratislavy v piatok

Špeciálny evakuačný let z Washingtonu, ktorý bude mať na palube aj Slovákov, by mal priletieť na bratislavské letisko v piatok o 2.45 hod.

Realizuje ho spoločnosť charter advisory v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenska, ako aj so slovenskou, českou, maďarskou a slovinskou ambasádou, aby mohli byť prepravení občania týchto krajín z USA.

Klub 500: Je dobré, že vláda začala konať, no malo sa tak udiať už skôr

Najväčší zamestnávatelia na Slovensku združení v Klube 500 privítali prvé opatrenia na podporu podnikateľov, ktoré v stredu predstavila vláda.

Firmy však upozornili, že vláda mala konať už skôr. Ekonomika je na rázcestí a podnikatelia čakajú, keď vstúpia do platnosti vládou deklarované opatrenia a začnú sa realizovať, povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Španieli predĺžili stav núdze predĺžil do 11. apríla

O ďalších 15 dní – až do 11. apríla – schválil španielsky parlament vo štvrtok v skorých ranných hodinách vládny návrh o predĺžení stavu núdze platného na celom území krajiny.

Stav núdze bol v Španielsku vyhlásený 14. marca na 15 dní a musí byť opakovane predlžovaný.

Vlaky Regiojetu na linke do Komarná meškajú pre cestujúceho, ktorý si odmieta nasadiť rúško

Vlaky dopravcu RegioJet na trase Bratislava-Komárno meškajú. Dôvodom je stojaci vlak Os 4313 v Bratislave, do ktorého museli privolať políciu. Dôvodom je cestujúci, ktorí si odmieta nasadiť ochranné rúško a napáda personál vlaku.

Policajná infografika ukazuje priebeh ochorenia Covid-19

Česko má 291 nových prípadov nákazy koronavírusom

V Česku bolo vo štvrtok ráno potvrdených 1 775 prípadov nákazy koronavírusom. Šesť ľudí nákaze COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo. Z nákazy sa doteraz vyliečilo desať ľudí. Vykonaných bolo 26 698 testov.

Prudký rast počtu prípadov v USA

Aktuálne je svetovým lídrom v tempe pribúdania nových prípadov USA. Len za včerajšok Američania hlásia 13 355 nových nakazených koronavírusom, čo je z ďaleka najviac zo všetkých krajín.

Aktuálne koronavírusu v Spojených štátoch podľahlo 1 032 ľudí. Nakazilo sa celkovo 68 489 ľudí, čo krajinu radí na tretiu priečku za prvú Čínu (81 285) a druhé Taliansko (74 386). Ak však tempo nárastu nových prípadov v USA nepoľaví, čoskoro sa ocitne na vrchole rebríčka. Z Číny včera hlásili 67 nových prípadov, z Talianska 5 210.

Zdroj: https://slovensko.hnonline.sk