Ani vaše bábätko nechce spať? Deti, ktoré nepovažujú spánok za dôležitý, vedia rodičov poriadne potrápiť. Existuje množstvo dôvodov, prečo asi nespia, no my vám ponúkame niekoľko najbežnejších z nich.

KEĎ BÁBÄTKO NECHCE SPAŤ…

Veľa rodičov od svojich detí očakáva, že budú spať. Pochopiteľne. Spánok je veľmi dôležitý pre vývoj mozgu a práve počas spánku sa dejú veľmi dôležité procesy v organizme.

Očakáva sa, že novorodenec prvé týždne či mesiace v podstate iba prespí, v noci sa bude budiť iba minimálne na kŕmenie.

POTREBA SPÁNKU JE INDIVIDUÁLNA

Čím je dieťa staršie, aj spánok sa upravuje. Je čoraz bdelejšie a cez deň spí oveľa menej. Existuje i  tabuľka, ktorá hovorí o tom, koľko by malo dieťa v danom veku spať. Každé dieťa je však veľmi individuálne a niektoré potrebuje spať viac, iné menej.

Ak je vaše dieťa dobrý spáč, máte vyhraté, pretože azda nič nie je horšie ako dieťa, ktoré sa snažíte uspať, no ono spánok zásadne odmieta.

Kým cez deň je to ešte prijateľné, vrásky mnohým rodičom robí najmä večerné a nočné uspávanie. Jednoducho si dieťa povie, že spať nebude a basta.

Mnohé mamy sú v takýchto situáciách veľmi vystresované. Literatúra aj okolie dávajú množstvo rád o tom, ako by malo dieťa spať, koľko by malo spať a ako by nemalo robiť to či tamto. Literatúra tvrdí jedno ale ono si aj tak robí po svojom. A čo teraz?

PREČO TEN SPÁNOK NEPRICHÁDZA?

Niekedy unavená matka až priveľmi premýšľa nad tým, prečo asi dieťa nechce spať. Existuje množstvo rôznych príčin a prísť na tú správnu, je veľmi ťažké, niekedy až nemožné. Skúsili ste už všetko?

Dieťa je prebalené, napapané, čisté a voňavé, jeho potreby sú naplnené do posledného detailu. A spánok neprichádza.

Nuž, niekedy existuje iba jeden jediný dôvod, a to ten, že dieťatku sa spať nechce. Je šťastné, že je vo vašej prítomnosti, že mu venujete svoj čas alebo sa chce jednoducho iba hrať a objavovať svet. A teraz čo?

Nechať dieťa, nech si samé určí, kedy a ako chce spať alebo treba dbať na presne stanovený režim?

NIEKEDY STAČÍ POČÚVAŤ DIEŤA

Niektorí rodičia sú už z nekonečného uspávania takí vyčerpaní, že namiesto fňukania a lamentovania nespavosť prijali. Tak ako aj mama Janka.

„Moja dcéra od narodenia spinkala veľmi málo. Jej zvedavosť bola silnejšia, ako potreba spánku a ja som už bola zúfalá. Po hodine a pol kolísania, spievania, hladkania a všetkých možných vychytávok zaspala tak na desať minút, to jej stačilo.

Takže som v podstate celé dni nerobila nič iné, iba ju uspávala a bola v strese, prečo nespí, keď každé normálne bábätko iba spinká a papá. Takto sme fungovali asi prvé tri mesiace, keď som si povedala, že stačí.

Moje dieťa očividne spať nepotrebuje. Tak som sa teda naladila na jej potreby. Ukladala som ju až vtedy, keď som videla, že je naozaj unavená a spánok sa zlepšil.

Nastavila si vlastný režim a oproti iným deťom spáva minimum, no asi jej to stačí. Niekedy sa zrejme stačí prestať stresovať rôznymi odporúčaniami a stačí iba počúvať vlastné dieťa.“

Ak si aj vy kladiete otázky, prečo vaše dieťa nespí, tu sú najčastejšie dôvody, prečo asi dieťa spánok odmieta?

23 DÔVODOV, PREČO VAŠE DIEŤA NESPÍ

1. Je mu príliš horúco

2. Je mu príliš chladno

3. V izbe je príliš veľké ticho

4. V izbe je príliš veľký hluk

5. Biely šum ho drží pri vedomí

6. Spotrebič, ktorý vydáva biely šum nevydáva zvuk, ktorý by dieťa uspával

7. Rastú mu zúbky

8. Nerastú mu zúbky

9. Dieťa dnes všetko zaujíma a na spánok nemá čas

10. Dieťa zaujíma, koľkokrát sú rodičia ochotní prísť za ním do izby

11. Jedlo príliš veľa

12. Jedlo príliš málo

13. Nemali ste kŕmiť dieťa tým, čo vám poradila tá žena v obchode. Tým čím ona kŕmila svoje deti keď prespali celú noc takmer od narodenia

14. Dieťa malo zlý sen

15. Dieťa malo dobrý sen, s ktorým sa chce s vami podeliť aj napriek tomu, že ešte nevie hovoriť

16. Musí ísť do postele skôr

17. Musí ísť spať neskôr

18. Dieťa sa chce hrať

19. Dieťa je choré

20. Potrebuje mať ruky zavinuté

21. Potrebuje mať ruky voľne vedľa seba

22. Dieťa sa snaží sa prísť na to, čo sú to ruky

23. Neexistuje žiaden poriadny dôvod. Jednoducho chce byť iba s vami a objavovať svet

Nuž, dôvodov, prečo deti nespia je množstvo a nejeden rodič má z toho hlavu v smútku. Veľmi  dôležité je prísť na to, čo vlastne dieťa chce a snažiť sa na jeho potreby reagovať čo najskôr.

A aké sú vaše postrehy? Máte aj vy niečo prečo si myslíte, že vaše dieťa nie a nie zaspať???

Zdroj:https://najmama.aktuality.sk/