Komentár Petra Bárdyho: Poďme cenzurovať internetové médiá

Zdroj: Branislav Wáclav/Aktuality.sk
V Aktuality.sk vieme veľmi dobre, čo to znamená, keď čitateľom vypneme diskusie. Čo tak vypnúť celé médiá?

Andrej Danko má nápad – chce regulovať internetové médiá. Jeho oficiálny dôvod je čisto osobný.

Keď nie je spokojný s reportážou v televízii alebo v rozhlase, tak sa môže sťažovať na rade pre vysielanie a retransmisiu. Keď ho nahnevajú online médiá, môže sa sťažovať iba akurát tak na lampárni.

Takto nejako to vysvetlil.

Čistý populizmus

Áno, je to absolútne relevantné vysvetlenie politika, ktorý nemôže kontrolovať, čo o ňom píšu.

Predstavte si, že ste predseda koaličnej strany, že ste predseda parlamentu a nejaké internetové médiá vás kritizujú za to, že nedokážete ukázať svoju rigoróznu prácu.

Alebo, že vidíte na tom hnusom internete svoju fotku, na ktorej bozkávate výložky a sú z toho desiatky meme. Alebo, že sa usmievate na vojenskej prehliadke pri stom výročí Československej republiky ako malý Andrejko, keď prvýkrát videl cirkus a šaša, ktorý si na tvári rozmláti tortu.

A teraz bez cynizmu. Andrej Danko dobre vie, že máme zákony, ktoré dokážu chrániť jeho česť a trestať tých, ktorí klamú.

Vie to aj preto, že je právnik s titulom JUDr., ktorý získal aj vďaka tej jeho slávnej rigoróznej práci, ktorá je utajená. Dobre vie, že sa môže brániť. Lenže…

On veľmi dobre vie, že konšpiračné spektrum voličov, ktoré z nejakého nepochopiteľného dôvodu chce osloviť, nenávidí mainstreamové internetové médiá. No a vie aj to, že celá táto jeho aktivita je čistý populizmus.

Cenzúra a diskusie

No pretože ak chce regulovať konšpirašné weby, tak sa musí dohodnúť s Facebookom a Googlom, ktoré sú ich najväčším distribučným kanálom. Teda, Google už začal s vlastnou reguláciou klamstiev a propagandy. Facebook sa pomaly pridáva, aj keď rozpačito.

Konšpiračné médiá majú totiž bez sociálnych sietí a vyhľadávačov mizernú návštevnosť. Takmer žiadnu. Takže, ak chce Andrej Danko chrániť online priestor pred hoaxami, mal by kontaktovať Marka Zuckerberga (šéf Facebooku) alebo Sundara Pichai-ho (šéf Google).

Existuje aj čínsky model – plošne zablokovať tých, ktorí prekážajú politikom so svojím obsahom. No a v tomto prípade je to cenzúra. Pretože cenzúra nie je, keď súkromná firma vypne na svojich weboch diskusie, ale keď štát zakazuje médiá na základe toho, že ho kritizujú.

Andrej Danko a jeho tím expertov na online majú pred sebou veľkú úlohu. Nastaviť pravidlá tak, aby boli ústavné, etické, demokratické a aby vlastne dosiahol to, čo chce.

A možno by bolo ľahšie ukázať tú „rigorózku“…

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/637113/komentar-petra-bardyho-podme-cenzurovat-internetove-media/