Polícia pri dnešných kontrolách dodržiavania obmedzenia pohybu medzi okresmi postupovala v zmysle uznesenia vlády. Uviedol to v stanovisku prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský, ktoré agentúre SITA zaslal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. V uznesení podľa neho boli naformulované výnimky, ktoré policajti zohľadňovali pri príprave rozkazu prezidenta PZ pre hliadkovú činnosť policajtov. „S rozkazom prezidenta PZ sa stotožnilo aj vedenia Ministerstva vnútra SR,” dodal Lučanský.

Policajné kontroly dodržiavania obmedzenia pohybu medzi okresmi dnes na viacerých miestach Slovenska spôsobili dopravné zápchy. Obmedzenie pohybu kritizoval aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) sa následne prostredníctvom sociálne siete vyjadril, že policajné kontroly áut boli zamýšľané ako námatkové a niektorým policajným hliadkam sa situácia trochu vymkla z rúk.

O tom, že kontroly budú policajti vykonávať námatkovo ubezpečil premiér aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá o situácii hovorila aj s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO).

„Obidvaja ma uistili, že kontroly by už ďalej mali prebiehať námatkovo, v súlade s účelom opatrenia, ktorým je zabrániť zbytočnému cestovaniu a nie monitorovať všetky, aj evidentne pracovné jazdy. Verím, že dnešná situácia neovplyvní negatívne našu súdržnosť, ktorú aj v ďalšom v boji s koronavírusom potrebujeme asi zo všetkého najviac,” zdôraznia Čaputová.

Zdroj:https://denniks.sk