400 Rómov prepoistili bez ich vedomia

Rómov prepoistili do inej zdravotnej poisťovne bez ich vedomia.

Majú nové preukazy, hoci o ne nestáli! Až 400 ľudí z obce Ostrovany v okrese Sabinov skončilo v inej zdravotnej poisťovni. Poriadne ich to prekvapilo, pretože o nič nežiadali a ani nepodpisovali žiadnu prihlášku. Teraz sa boja, že budú musieť platiť.

O tom, že im menia poisťovňu, sa dozvedeli od poštárky. „Prišla a doniesla nám tu tristo alebo štyristo doporučených listov, a to len z jednej poisťovne – od Unionu. Nejaký biely kôň, či ako sa tomu hovorí, nás prepoistil bez súhlasu,“ potvrdil nám starosta obce Rastislav Popuša (35).

Nový preukaz prišiel aj jemu a jeho rodine. O vysvetlenie okamžite žiadal zdravotnú poisťovňu. Keď mu ukázali prihlášku, ktorú mal údajne podpisovať, bolo mu jasné, že jeho podpis niekto sfalšoval. „To bol podpis 5-ročného dieťaťa, čo sa nevie podpísať. Ja mám dve vysoké školy a nevedel by som sa podpísať?“ pýta sa starosta.

Na zmenu poisťovne sú potrebné najmä osobné údaje, kontakt a podpis. Starosta netuší, ako sa niekto mohol dostať k citlivým dátam ľudí z osady. V obci majú aj kamerový systém, no ani ten nič podozrivé nezachytil. „Naši Rómovia určite nič nepodpisovali, lebo keby niečo chceli, tak si požiadajú sami,“ hovorí Popuša.

Potvrdili to aj samotní obyvatelia osady. Najväčší strach majú teraz z toho, že budú musieť doplácať za lieky a zdravotnú starostlivosť. „Vôbec sme nikomu nepodpísali prihlášku, nevieme, ako je možné, že sme zrazu poistencami inej poisťovne. My sme boli v Dôvere spokojné, berieme lieky, ktoré nám preplácala, aj vyšetrenie. Teraz sa bojíme, že budeme musieť platiť,“ rozčuľovali sa Iveta, Erika a Libuša. Sú rozhodnuté podať trestné oznámenie a požiadať o zrušenie prepoistenia.

Starostovi sa napokon podarilo zmenu poisťovne stornovať, ale len za seba a jeho rodinu. Stovky ďalších také šťastie nemali. „Boli sme podvedení,“ tvrdia ľudia v osade. Šéf obce už vyzval občanov, ktorí s prepoistením nesúhlasia, aby prišli do jeho úradu, nahlásili to a podajú hromadný podnet na políciu.

Zdroj:https://www1.pluska.sk/

Advertisements