Dôvodom odvolania je, že Šanta nesúhlasí s tým, že súd Kočnerovi neudelil trest prepadnutia majetku, ktorý prokurátor žiadal.

Prokurátor Ján Šanta sa odvolal proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v kauze zmeniek.

Dôvodom odvolania je, že Šanta nesúhlasí s tým, že súd Kočnerovi neudelil trest prepadnutia majetku, ktorý prokurátor žiadal. Informáciu priniesol Denník N.

Šanta trvá aj na tom, aby súd udelil Kočnerovi trest na 20 rokov.

Nebola spáchaná škoda

Predseda senátu Emil Klemanič v odôvodnení uviedol, že pri falšovaní verejnej listiny je trest prepadnutia majetku obligatórny. Trest je povinný len v prípade, ak došlo ku spáchaniu škody, čo v tomto prípade nebolo, lebo Kočner nevysúdil peniaze od Markízy.

Podľa Šantu však súd Kočnerovi mal uložiť trest prepadnutia majetku.

Súd 27. februára vyniesol verdikt, že Marian Kočner a niekdajší politik a šéf Markízy Pavol Rusko sfalšovali zmenky za 69 miliónov eur a marili spravodlivosť.

Súd ich neprávoplatne odsúdil na 19 rokov v najtvrdšej nápravnovýchovnej skupine. Kočnerovi vymerali aj peňažný trest 10-tisíc eur. Obaja sa odvolali na Najvyšší súd.

Možností je viac

Čo tým môžu získať? Možností je viac. „Najvyšší súd môže odvolaniu vyhovieť, zamietnuť ho, vyhovieť mu sčasti alebo sčasti zamietnuť. Všetko závisí od toho, na čom budú postavené dôvody odvolania,“ povedal pre HN ústavný právnik Ján Mazák.

Podľa obžaloby mali Kočner s Ruskom vyrobiť falošné zmenky, aby od vlastníkov televízie Markíza získali dodatočné peniaze.

Kočner si vyplatenie zmeniek začal od televízie vymáhať v roku 2015, keď mali dosiahnuť splatnosť, pričom tvrdil, že boli spísané v roku 2000.

Vydať mu ich mal v mene Markízy jej vtedajší šéf a akcionár Pavol Rusko, čo na súde tvrdil aj on sám.

Ako sa však ukázalo, o zmenkách nikto iný nevedel a nie je o nich žiadna zmienka ani v účtovníctve samotnej televízie. Znalkyňa okrem toho označila Ruskove podpisy za falošné.

Zdroj:https://slovensko.hnonline.sk/