Prvú medailu pre českú výpravu na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires získal hneď v úvodný súťažný deň vzpierač František Polák, ktorý skončil tretí vo váhe do 56 kg. Na ceste za bronzovou medailou prekonal tri slovenské juniorské rekordy.

Vo dvojboji vzoprel 233 kg a doterajší rekord, ktorý vytvoril v júli pri zisku striebornej medaily na majstrovstvách Európy, zlepšil o dva kilogramy. Novými českými rekordmi v tejto kategórii sú aj 104 kg v trhu a 129 kg v nadhode.

“Išiel som si hlavne pretekať, nemal som veľké očakávania. Z medaily mám ohromnú radosť, išli sme s trénerom na istotu pre bronz,” citoval Poliaka web Českého olympijského výboru. Sedemnásťročný reprezentant nestačil len na Vietnamcov Son Ngo Dinh (262 kg) a Thajčanov Natthawata Čomčuena (239 kg).

“Toto je pre českých vzpieračov neskutočný úspech,” povedal Polákův tréner Emil Brzóska. “Náš cieľ je teraz jasný. Frantu čaká (v novembri) prvýkrát majstrovstvá sveta v kategórii mužov, kde musí začať pretekať už teraz, aby stihol kvalifikáciu na olympijské hry v Tokiu. To je sen nás oboch,” dodal Brzóska.

Podľa šéfa českého vzpieranie Petra Krola je Poliak mimoriadny talent. “Ak nepoľaví, verím, že bude úspešne nasledovať Jiřího Orság,” prirovnal mladíka k najúspešnejšiemu českému vzpierači posledných rokov.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/prvni-medaile-pro-ceskou-vypravu-na-olympijskych-hrach-mladeze-frantisek-polak-skoncil-treti