Jaromír Nohavica Vladimirovi Putinovi na revanš zaspieval.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pri príležitosti Dňa národnej jednoty Ruskej federácie udelil českému pesničkárovi Jaromírovi Nohavicovi Puškinovu medailu za zásluhy o upevnenie priateľstva medzi národmi.

Ocelenie si Nohavica prevzal v Kremli osobne. Putinovi povedal, že je to pre neho veľká česť a zaspieval mu pieseň zosnulého ruského poeta, spisovateľa a hudobníka Bulata Okudžavu „A ľúto mi je“ (Stretnutie s Puškinom).

Pozrite si, ako Putin ocenil Nohavicu na záberoch spravodajcu Českého rozhlasu v Moskve Martina Dorazína:

Puškinovu medailu dostal aj Václav Klaus

Ocenenie Puškinova medaila Rusi udeľujú od roku 1999. Odvtedy ju dostali už stovky ľudí vrátane bývalého českého prezidenta Václava Klausa.

Jaromír Nohavica začínal ako textár, spolupracoval so skupinami Atlantis, Noe, Majestic, písal texty pre Petra Němca, Věru Špinarovú a Mariu Rottrovú. Prvé vlastné vystúpenie mal v marci 1982 na Folkovom kolotoči v Ostrave.

Odvtedy vydal dve desiatky albumov a získal viacero ocenení.

Odporúčame komentár Petra Bárdyho: Udavač z Tešína Nohavica dostane cenu od sovietskeho agenta KGB

Putin vyznamenal aj choreografa Slovenského národného divadla

Podľa informácií ruského veľvyslanectva na Slovensku Putin slávnostne odovzdal v Kremli Medailu Alexandra Puškina za zachovanie a propagáciu ruskej kultúry v zahraničí, rozvoj spolupráce v oblasti umenia medzi Ruskom a Slovenskom Rafaelovi Avnikjanovi.

Ide o baletného umelca a dlhoročného choreografa Slovenského národného divadla. Avnikjan v príhovore poďakoval Rusom za vysoké ocenenie jeho zásluh.

„Vyzdvihol nadčasový význam kultúry a umenia v modernom svete a závažnosť šírenia humanitných stykov medzi Ruskom, Slovenskom a ďalšími krajinami v záujme utuženia priateľstva a vzájomného porozumenia medzi národmi,“ doplnila ruská ambasáda.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj: Aktuality.sk