Brno, 6. decembra 2018 – Dva pilotné diely rómskeho sitcomu Miri Fajta budú v piatok 7. decembra predstavené v brnenskom Music Labu verejnosti. Vôbec prvý rómsky sitcom vznikol na základe úspešného divadelného predstavenia. Jeho cieľom je zboriť spoločenské tabu prostredníctvom humoru, ale aj dať mladým rómskym hercom príležitosť.

Za celým projektom stoja rómski začínajúci tvorcovia Robin Stria a Niko Budai, tí s nápadom na autorské dielo prišli už v roku 2017. “Existuje veľmi málo projektov, ktoré by si Rómovia sami vyrábali a spájali v nich cez humor rozdelenú spoločnosť. Preto sme sa rozhodli zohnať rovnako nadšených ľudí a vytvoriť dielo na najvyššej úrovni, na ktorej to dokážeme, “opisuje jeden z autorov sitcomu Robin Stria.

V roku 2017 tak s finančnou podporou mestskej časti Brno-stred a nadácií O2 Smart UP vznikla divadelná forma sitcomu, ktorá mala premiéru v novembri toho istého roku. Divadelné predstavenie zožalo veľký úspech a v niekoľko reprízach sa hralo v 10 mestách po celej republike. V auguste 2018 po tom nasledovalo sfilmovanie sitcomu. “Natáčanie bolo veľmi náročné. Predchádzali mu konkurzy, prepis scenára, tvorba scénografie a kostýmov, ktoré sú vo filme iné ako v divadle, “hovorí Robin Stria, ktorý pôsobí tiež v rómskom stredisku DROM.

Prvé dva diely sitcomu tvorcovia slávnostne predstavia v Brne už zajtra. Premiéra v klube Music Lab na ulici Opletalova 1 začína o 20 hodine a prístupná je aj divákom širokej verejnosti. Následne autori plánujú vydania ponúknuť verejným internetovým televíziám. “Chceme dať možnosť rómskym hercom uplatniť sa a zároveň budovať lepší obraz Rómov vo verejnom mediálnom priestore. Sme veľmi hrdí, že sme tento projekt, ktorému sme sa všetci venovali vo voľnom čase skoro tri roky, dotiahli do tejto podoby a veríme, že sa máme kam posúvať, “dodal Stria.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj :https://www.ibrno.cz/ Preklad: Erik Hilár Lakatošovie