Uznávaný a rešpektovaný vajda Ladislav Ligáč zomrel 8. mája v nitrianskej nemocnici. Zradilo ho srdce. Do Nitry teraz smerujú stovky Rómov z celého sveta uctiť si pamiatku obľúbeného vajdu.

 

Podľa slov miestnych Rómov, sa vajda ako Ladislav Ligáč narodí len raz za tristo rokov. „Bol to veľký človek. Rešpektovali ho nielen tu v Nitre, kde žije asi tritisíc Rómov, ale aj v iných mestách a aj v zahraničí,“prezradili krstní synovia Ladislav (53) a Jaroslav (50).

 

Vajda je pre toto etnikum viac ako richtár či starosta. Tiež si ho volia, no nie je to podľa ich slov jednoduché. „Musí to byť človek, ktorý ma na to predpoklady. Musí rozhodovať o veľa veciach. Ľudia chodia k nemu nielen pre radu, ale aj pre pomoc,“ vysvetlili krstní synovia. Bakro, ako svojho vajdu prezývali, bol na túto funkciu ako stvorený. „Jeho rozhodnutia všetci rešpektovali. Kto ho nahradí, to nebude mať veru ľahké.“

 

Pred Ladislavom Ligáčom bol nitrianskym vajdom jeho strýko Karol Bobek. Keď mal Ladislav Ligáč 51 rokov, usadol na jeho stoličku. Vraj bol na funkciu vajdu už predurčený. „Rešpektovali ho už od mlada. Všetci vedeli, že on sa raz stane vajdom. Bol múdry a čo povedal, to platilo. Vážili si sme si ho nielen my, Rómovia, ale aj bieli. Veľakrát sa dohadoval aj s primátorom aj s políciou,“dodali Ladislav a Jaroslav.

 

Podarilo sa nám zistiť, že nástupcom vajdu Bakra by sa mal stať jeho starší  brat. „Určil ho ešte vajda, ak by sa mu niečo stalo, ale nie je to zatiaľ isté. Budú to musieť odsúhlasiť ešte aj ostatní,“prezradil jeden z obyvateľov Ulice pod Borinkou, kde v súdržnej komunite žije niekoľko desiatok Rómov.

Ladislav Ligáč podstúpil v auguste 2010 operáciu srdca, po ktorej sa musel šetriť. Skoncoval dokonca aj s cigaretami. V tom istom roku mu zomrela aj jeho milovaná manželka, s ktorou prežil 42 rokov a vychovali spolu sedem detí. Na rozlúčku s obľúbeným vajdom sa do Nitry chystajú stovky Rómov z celej Európy. Rozlúčka s nitrianskym vajdom bude v sobotu.

 

Náčelník mestskej polície v Nitre Erik Duchoň na margo pohrebu povedal, že budú situáciu monitorovať. „Okrem dohľadu budeme aj nápomocní, ak by sa vyskytli akékoľvek problémy, či už s dopravou alebo parkovaním,“ spresnil Duchoň.

Zdroj:https://www1.pluska.sk