Ježiš Kristus patrí medzi historické paradoxy. Na to, aký je totiž slávny, sa o ňom veľa nevie. A aj známe „fakty“ sú často cieľom útokov nielen konšpirátorov, ale aj rôznych štúdií či dokumentov.

Ježiš (vľavo) vraj nie je ústrednou postavou Biblie, ako sme si všetci doteraz mysleli. Nový škandalózny dokument tvrdí, že zázraky popísané v Novom zákone vykonával istý grécky filozof.

O synovi Božom sa už popísalo všetko možné, vrátane toho, že jeho najznámejšie vyobrazenie – vysoký, európsky pôsobiaci chlapík s bradou a dlhými vlasmi – má od skutočnosti zrejme na kilometre ďaleko.

Najnovšie senzáciu vyvolal dokumentárny film Amazonu, podľa ktorého Ježiš vôbec nebol Žid, ako tvrdí Biblia. A to je len začiatok.

Ježiš Nazaretský vraj existovať mohol, no persónou, ktorá sa spomína v mnohých častiach Biblie, bol v skutočnosti grécky filozof Apollónios z Tyany. Kontroverzná teória sa pritom opiera o podozrivé podobnosti medzi životmi týchto dvoch osôb. Informácie pochádzajú, v prípade Apollónia, zo životopisnej knihy Flávia Filostratéma, a z biblického Nového zákona.

Možno sa budete čudovať, ale jedným z najpopulárnejších obrázkov na webe je „Buddy Jesus“, teda „kamarát Ježiš“. Nejde však o propagáciu kresťanstva zo strany Vatikánu, ale žartík filmárov zodpovedných za paródiu Dogma z roku 1999. Inak povedané, Ježiš už dávno nie je len záležitosťou náboženstva...

Možno sa budete čudovať, ale jedným z najpopulárnejších obrázkov na webe je „Buddy Jesus“, teda „kamarát Ježiš“. Nejde však o propagáciu kresťanstva zo strany Vatikánu, ale žartík filmárov zodpovedných za paródiu Dogma z roku 1999. Inak povedané, Ježiš už dávno nie je len záležitosťou náboženstva…
YouTube

Príliš veľa náhod?

Obaja žili v približne rovnakom období (3. až 4. rok p. n. l.) na území dnešného Turecka. Obaja boli bradatí, kázali pred davmi ľudí a konali zázraky. Apollónius bol učedníkom známejšieho Pytagora, neskôr sa však z neho samého stal múdry učenec vedúci ostatných. Ľudia ho vraj za to milovali a rímsky cisár Aurelián dokonca sľúbil, že na jeho počesť postaví sochy a chrámy.

Aurelián chcel údajne „gréckemu Ježišovi“ postaviť sochy a chrámy.

Aurelián chcel údajne „gréckemu Ježišovi“ postaviť sochy a chrámy.
Wikimedia

Ba čo viac, Apollónius údajne dokázal vracať život mŕtvym a komunikoval s entitami mimo ľudského chápania. Či tiež dokázal premeniť vodu na víno, nevedno, no keďže on aj Ježiš mali podobný spôsob života a dokázali podobné veci, je podľa dokumentu možné, že si Biblia postavila do svojho centra nesprávnu osobu.

Obaja boli navyše veľmi zarastení, a teda aj portrétovo sa na seba ponášali. Autori tiež tvrdia, že na rozdiel od Ježiša, pri Apollóniovi existujú dôkazy, že skutočne existoval. Vzhľadom k tomu a tiež k veľkej podobnosti medzi vyobrazeniami týchto dvoch osôb a skutočnostiam, že žili v rovnakom čase, na rovnakom mieste a konali podobné veci, je veľmi pravdepodobné, že Biblia na svojich stránkach opisovala Apollónia, mieni dokument.

Apollónius mohol byť osobou, ktorá inšpirovala autorov Biblie k vytvoreniu Ježiša. Alebo si týchto dvoch len pomýlili...

Apollónius mohol byť osobou, ktorá inšpirovala autorov Biblie k vytvoreniu Ježiša. Alebo si týchto dvoch len pomýlili…
Wikimedia

Kritici, samozrejme, dielo zakopali pod čiernu zem a autorov obvinili z toho, že sa v Biblii vôbec nevyznajú. Prácu označili za súbor poloprávd a nepodložených hypotéz.

 

Redakcia spravodajstva PRESS.TV Zdroj: https://www1.pluska.sk