Keď mal osem rokov, spolu s rodičmi sa z Košíc presťahoval do Belgicka za lepším životom. I keď bol Ján ešte len malý chlapec, pocítil výrazné rozdiely oproti kvalite života na Slovensku.

V Košiciach bol ako rómsky prvák zaradený do špeciálnej triedy, z čoho bol mimoriadne demotivovaný. “Keď sme sa presťahovali do Belgicka, tak som bol aj napriek jazykovej bariére zaradený do bežnej, štátnej školy. Rýchlo som sa naučil flámčinu. Cítil som sa prijatý a rovnocenný s ostatnými žiakmi, nie ako na Slovensku, kde som sa stretával s rasizmom. Aj vďaka tomu sa Belgicko stalo mojim novým, lepším domovom.

Na strednej škole navštevoval odbor kuchár čašník, no štúdium ho až tak nenapĺňalo. Svoju vášeň našiel skôr v kurze fotografovania, čomu sa venuje dodnes. “Momentálne pracujem ako cukrár v miestnej fabrike, no keď mám čas, beriem do rúk fotoaparát”.

Dnes má 30 ročný Ján spolu s manželkou, rodenou Belgičankou Melissou dve deti, štvorročného syna a osemročnú dcéru. “Moja manželka nieje Rómka, no naučil som ju hovoriť plynule rómskym jazykom, z čoho mám obrovskú radosť.”

Ján má plány aj do budúcnosti. “Ak získam dostatočné finančné prostriedky, plánujem si otvoriť firmu, ktorá by sa zamieravala na fotografiu a dizajn. Chcem byť v živote úspešný a ukázať svetu, že aj Rómovia sú rovnocenní ľudia. Rovnako úspešní, šikovní a cieľavedomí”.

A či by sa vrátil do svojej rodnej krajiny? To v pláne rozhodne nemá. “Na Slovensku som bol naposledy pred dvoma rokmi, keď som sa zúčastnil pohrebu môjho deda. Žiť by som sa tam ale v žiadnom prípade nevrátil. Som veľmi vďačný mojim rodičom, že sa sem pred dvadsiatimi rokmi presťahovali, a že podnikli významný krok pre budúcnosť seba a svojich detí. Belgicko je mojím domovom. Som tu skrátka šťastný a nemenil by som. ”

Fotografie ktoré nafotil Ján Bado 

Redakcia spravodajstva PRESS.TV autor článku: mlokNroll