Svidnícky rómovia sú jedni z mála rómov, ktorí dodržujú tradície a pôsty.

Naša redakcia PRESS.TV sa bola pozrieť na ulicu festiválovu vo Svidníku,aby sme zmonitorovali situáciu,počas pôstu veľkého piatka. Nebolo počuť žiadny hluk ani chýru po zábave. Podľa slov Petra Siváka si vážia deň ukrižovania Ježiša Krista,takto sú zvyknutí a nemienia nejako tradície znehodnocovať ani ich porušovať nejakými opijášmi a zábavou.

Veľký piatok je v kresťanskom kalendári piatok pred Veľkou nocou (Paschou). Tento deň je pripomienka smrti Ježiša Krista na kríži. Veľký piatok je jedným z dvoch dní prísneho pôstu (spolu s Popolcovou stredou).

Na druhy deň v sobotu si tamojší našinci  zvolili plnohodnotný  športový program. Do športu zapojili aj najmladšie ratolesti,nesmela chýbať ani opekača klobasiek.  V pondelok  tradične chodia na zábavy  ako tomu bolo aj teraz v Hunkovciach vo Svidníckom okrese sa konala zábava,ktorú aj mimo iných ani svidničania nevynechali. Vo Svidníku rómovia sú katolického a pravoslavného vierovyznania ktorí budú oslavovať paschu 28.4 teda veľkú noc ešte len očakávajú.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV