Úrady preverujú pravosť videa, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach a údajne zachytáva vraždu jednej zo žien.

Podozriví z vraždy škandinávskych turistiek v Maroku

Podozriví z vraždy škandinávskych turistiek v MarokuFoto: TASR/AP
V Maroku zatkli vo štvrtok po rozsiahlom pátraní zvyšných troch mužov, ktorí sú podozriví zo surových vrážd turistiek z Dánska a Nórska v pohorí Vysoký Atlas. Dánska tajná služba uviedla, že zločin “zrejme súvisí” s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), informovali agentúry AP a AFP.
Troch podozrivých zadržali ráno v meste Marrákeš, keď chceli nastúpiť do autobusu, uviedol hovorca marockej polície Búbkir Sabík. Podľa jeho slov úrady vyšetrujú, či trojica osôb bola napojená na teroristické organizácie. Sabík dodal, že už sa nepátra po ďalších podozrivých.
Prvý zo štyroch podozrivých bol zadržaný v utorok, len niekoľko hodín po náleze tiel turistiek v pohorí Vysoký Atlas. Tento muž je podľa prokuratúry podozrivý z členstva v islamskej extrémistickej skupine. O akú skupinu ide, však neuviedla.
Úrady zároveň stále preverujú pravosť videa, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach a údajne zachytáva vraždu jednej zo žien.
Na čiernobielej fotografii, ktorú tiež úrady zverejnili, je jeden z podozrivých oblečený do dlhého bieleho odevu s bielou čiapočkou na hlave a má dlhú bradu. Druhý podozrivý má takisto dlhú bradu, tretí s chudou tvárou má koziu briadku.
Vraždy možno pokladať za “politicky motivované, teda za teroristický čin”, vyhlásil vo štvrtok dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen. “Stále existujú temné sily, ktoré chcú bojovať proti našim hodnotám. Nesmieme ustúpiť,” uviedol Rasmussen.
Nórska premiérka Erna Solbergová vyhlásila, že to bol “surový a nezmyselný útok, ktorý odsudzujeme”.
Zavraždené boli 24-ročná Dánka Louisa Vesteragerová Jespersenová a 28-ročná Maren Uelandová z Nórska. Obe študovali na univerzite v južnom Nórsku a plánovali mesiac spoločne cestovať.
Redakcia spravodajstva PRESS.TV-Zdroj:http://www.tvnoviny.sk/