ysokopostavený predstaviteľ cirkvi vraj nevedel, že súložiť s dieťaťom je zločin

Má 74 rokov a nepamätá si, kedy zistil, že súlož kňaza s dieťaťom, ktoré je pod jeho ochranou, je nepovolená a zločin. Arcibiskup Robert Carlson vypovedal v prípade zneužívania malých detí kňazmi a biskupmi v Amerike. O jednotlivých prípadoch vraj vedel a „pokorne“ ich kryl. Dôvod? Nevedel, že to je samo o sebe zločin.

Jeho výpoveď pred súdom bola zaznamenaná na video reportérmi. Asi len psychológ dokáže posúdiť, v akom rozpoložení pri odpovediach arcibiskup bol. S kamennou tvárou a pokojom mnícha odpovedá na otázky. „Vedeli ste, že maž sex s dieťaťom je nezákonné?“ znie otázka advokáta. „Neviem, či som vedel, že je to zločin. Asi nevedel. Teraz už viem, že je, vtedy som nevedel,“ hovorí pozerajúc pýtajúcemu sa priamo do očí

. Na ďalšie otázky typu – kedy ste sa dozvedeli, že to je zločin, kedy ste sa dozvedeli, že konkrétne keď kňaz má sex s dieťaťom je zločin, už odpovedá len, že sa nepamätá. Prípady zneužívania a znásilňovania malých detí zo strany kňazov sa v Minnesote vyšetruje od roku 2014. Počas tohto obdobia bol arcibiskup niekoľkokrát vypovedať na súde, 193 krát zazneli odpovede na dôležité otázky „Nepamätám si“. Je pravda, že Carlson mal pomerne ťažký život.

Otca nepoznal, zahynul pri výkone služby – bol vojak. Vyrastal so štyrmi mladšími sestrami, dve z nich zomreli v mladom veku. Celý život zasvätil Bohu, už od strednej školy, kedy sa venoval pod dohľadom miestnej cirkevnej komunity štúdiu náboženstva.

redakcia spravodajstvahttps://www.presstv.skZdroj:https://plus7dni.pluska.sk/