Malý Nikolas zomrel začiatkom týždňa. Od susedov dostal euro, a doma si od neho pýtali 50 centov, ktoré mu ostali. Keď ich nedal, vraj ho surovo zbili.

Nikolasova mama..

Pre malého Nikolasa bola smrť zrejme vykúpením z pekla, no okolnosti jeho smrti stále nie sú jasné. Smutný príbeh 12-ročného školáka, ktorého mali v Šarovciach na smrť zbiť jeho najbližší, je stále plný otáznikov.

Malý Nikolas zomrel začiatkom týždňa. Od susedov dostal euro, a doma si od neho pýtali 50 centov, ktoré mu ostali. Keď ich nedal, vraj ho surovo zbili.

Susedom mala všetko rozpovedať chlapcova príbuzná. S tým, že po bitke ho vyhodili von a musel spať celú noc v studenom aute. Keď ho na druhý deň vzali k lekárke, zomrel.

Na odbore sociálnych vecí nám po chlapcovej smrti povedali, že s rodinou už dlho spolupracujú, no násilné správanie tam nezistili a nikto im ani neavizoval podozrenie z týrania.

To je však v kontraste s tvrdením susedov, podľa ktorých chlapca a jeho sestru rodina týrala už dlho. To isté tvrdí aj starosta obce, kde rodina predtým bývala. Sám podával trestné oznámenie ešte v roku 2015.

Jozef Majer, starosta Kozároviec: “Prvotným impulzom bol vlastne list, ktorý sme na obec dostali na konci septembra zo špeciálnej školy, kde vlastne učiteľky našli pri prezliekaní na tele Manuely znaky po bitke a uhryznutí. Rovnaké podozrenie mali aj moje pracovníčky.”

Z obavy, že je ohrozený ich život, zdravie a psychický stav, ich umiestnili do detského krízového centra.

Jozef Majer: “V tom spise, čo si ja pamätám, bolo popísané, že dieťa hádzali na zem, ťahali za vlasy, bili, kopali, stáli mu na hrudníku.”

Deti sa však z krízového centra vrátili a polícia stíhanie zastavila. Psychologička v odbornom posudku skonštatovala, že popisované správanie týkajúce sa vyšetrovaného trestného činu je pre maloletých normou a sú naň zvyknuté, čo vyplýva zo sociokultúrneho prostredia rómskeho etnika.

Jozef Majer, starosta Kozároviec: “Som si istý, že tie deti boli viacej bité ako sýte, že teda nemali podporu ani v rodine, že dostávali nielen od rodičov, ale aj od starších súrodencov, aj od detí, ktoré boli okolo.”

Jana Lukáčová, hovorkyňa ÚPSVaR: „Podnety z minulosti sa týkali zanedbávania povinnej školskej dochádzky detí, starostlivosti rodičov o deti, častej neprítomnosti rodičov, správania sa detí na verejnosti, nie však týrania)

Nikolasova mama odmieta zodpovednosť za synovu smrť. Vraj ho nikto z rodiny nezbil. Podľa jej verzie bol chlapec na futbale a keď prišiel domov, bolo mu zle.

Mária Rafaelová: “Prišiel za také dve-tri hodiny, sa mi sťažoval, že ho brucho bolí, tak mama mu dala „palaren” na bolesti a zvracal také žlté alebo zelené, neviem. A spal do rána.”

Tak ako viac vecí v tomto smutnom prípade, prekvapujúce sú aj predbežné výsledky chlapcovej pitvy.

Renáta Čuháková, krajská policajná hovorkyňa: “Smrť zavinili chorobné príčiny v brušnej dutine, čo súhlasí aj s výpoveďami vypočutých svedkov. Žiadne iné zranenia na tele dieťaťa neboli súdnym znalcom zistené.”

Polícia vedie stíhanie pre trestný čin usmrtenia a okolnosti naďalej vyšetruje.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj: https://www.facebook.com/TelevizneNoviny/