BOLI SME TU MY A KOTLEBOVCI
Keď sme sa včera dozvedeli už o druhom násilnom incidente za tento týždeň, boli sme zhrození. Najskôr Važec a teraz Richnava, kde skupina mladistvých napadla, okradla a zhodila z mosta staršiu ženu. Proste hrôza.

Rýchlo sme sa zorganizovali a vyrazili sme dnes ráno do Richnavy. Bolo nám totiž jasné, že rovnako ako vo Važci, aj tam do pár hodín napochodujú Kotlebovci a pokúsia sa situáciu zneužiť na šírenie rasovej nenávisti.

Presne tak to aj bolo. Chvíľu potom, ako sme dorazili, sme počuli ich veľké auto, ktoré cez amplión ohlasovalo po celej dedine zhromaždenie Kotlebovcov plánované na sobotu.

Jasné, majú to jednoduché, keď parazitujú na probléme, ktorý predošlé vlády trestuhodne zanedbávali a neriešili. Svojou ignoráciou vytvorili Kotlebovcom príležitosti rásť.

Chybu sme ale robili aj my doteraz, keď sme dopustili, aby chlapci v zelených tričkách boli jediní, ktorí sa ukážu všade tam, kde vznikne problém.

Znie to blbo, ale žiaden status ani blog nenahradí to, že niekto skutočne príde a zaujíma sa.

Preto sme tu dnes boli s Viera DubačováMartin DubéciPavel MackoMatej PetrociBranislav Diďák. Rozprávali sme sa s ľudmi v obci, stretli sme sa so starostom aj školským psychológom. Nebolo ľahké počúvať príbehy o tom, ako sa tu žije, ako sa ľudia boja ísť večer na autobus.

O to dôležitejšie je prísť sem, zaujímať sa a úprimne hovoriť o tom, že riešenia sú, sú náročné a dlhodobé, ale sú lepšie ako násilie a nenávisť, ktorú ľuďom ponúkajú fašisti.

Dnes sa nám Kotlebovcov podarilo predbehnúť. No musíme ich predbiehať zakaždým a nedovoliť im ťažiť z nešťastia iných. Píše Michal Truban na svojom facebookovom statuse.

Zdroj: https://www.facebook.com/miso.truban