KOŠICE. Okresný súd Košice II sa koncom februára zaoberal ďalším prípadom z kategórie obchodovania s ľuďmi.Keďže vyšetrovanie tohto druhu trestnej činnosti je obtiažne a náročné na čas, aj túto  uzavrela košická krajská prokuratúra.

Obvineniu z tohto zločinu čelia štyria muži a dve ženy.
Erik Š., Jozef D., Dávid R., Michal Z. a Ružena K. sú z Trebišova, Helena C. z okresu Michalovce. Stíhaní sú na slobode.

Cena: Do 3 000 eur

Obžaloba tvrdí, že poltucet Zemplínčanov založil organizovanú skupinu s cieľom zarábať na nútených sobášoch a prostitúcii žien z Košického a Prešovského kraja.

Za pomoci doteraz nestotožnených osôb z Veľkej Británie vyhľadávali a podvodným konaním či ľsťou lákali do zahraničia mladé ženy.

Objektom ich záujmu bolo podľa obvinenia výlučne rómske etnikum a osoby zo sociálne slabého prostredia. S týmto cieľom im údajne zabezpečovali ubytovanie a prevoz do zahraničia. Tam sa obete dozvedeli pravý cieľ cesty, teda sobáše s občanmi Pakistanu.
Podľa obžaloby každý predaj nevesty vyniesol trebišovskému gangu do 3 000 eur. Pakistanci chceli svadbou zlegalizovať svoj pobyt v krajine Európskej únie.

Ako uvádza obžaloba, obvinení si obete vyberali z mnohopočetných rodín rómskeho etnika. Niektoré vyrastali v detských domovoch a následne žili v osadách, kde boli katastrofálne hygienické podmienky.

Mnohé poškodené už boli matkami maloletých detí a jedna prírastok práve čakala. Všetky boli nezamestnané a nemajetné, odkázané iba na sociálne dávky. Aj preto sa dali rýchlo zlákať na prísľuby práce so zaujímavými zárobkami.

Nútili ich k prostitúcii

Ak sa obvineným podarilo nejakú ženu presvedčiť, v sprievode poverených osôb s ňou vycestovali do Anglicka alebo Škótska.

Hneď po príchode prišli o osobné doklady.

Do ponukových domov prichádzali Pakistanci, ktorým boli Slovenky ponúkané ako nevesty.

Keď si nejakú vybrali, dohadzovači na ňu naliehali, aby sa za cudzinca vydala.

Všeobecne pri tom zneužívali ich závislosť, keďže poškodené sa nachádzali v cudzom prostredí, bez peňazí i znalosti jazyka.

Východniarky boli v čase, kým si ich vyberali záujemcovia o sobáš, údajne nútené k prostitúcii.

Zdroj:https://kosice.korzar.sme.sk Video zdroj:https://www.facebook.com/DariusHaraksinTVJoj/