V deň, keď poslanci zložili svoje sľuby v Národnej rade, podal Inštitút ľudských práv trestné oznámenie na znovuzvoleného poslanca a predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu. Informuje o tom aktivista a šéf inštitútu Peter Weisenbacher.

Inštitút ľudských práv podal na Kotlebu trestné oznámenie za spájanie utečencov so šírením koronavírusu v jednom z jeho videí.

„Inštitút ľudských práv dnes podal na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na poslanca NR SR Mariána Kotlebu za šírenie poplašnej správy, podnecovaniu k neplneniu povinnosti a podnecovanie národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti za krízovej situácie,“ informuje mimovládna organizácia v tlačovej správe zaslanej médiám.

Trestné oznámenie súvisí s videom, ktoré líder ĽSNS zverejnil na internete vo štvrtok 12. marca. Ide o video s názvom „Kotleba o koronavíruse: je to následok masovej migrácie, je čas zatvoriť hranice!“, ktoré v priebehu týždňa na sociálnych sieťach získalo viac ako 100 000 pozretí.

Podľa šéfa Inštitútu ľudských práv Petra Weisenbachera Kotleba vo svojom videu zosmiešňuje a relativizuje dôležité hygienické opatrenia, ako dôkladné umývanie rúk. „Nielenže zneužíva krízovú situáciu, ktorá si už vyžiadala tisícky obetí po celom svete na šírenie svojej propagandy, ale šírením takýchto nezmyslov vystavuje zvýšenému riziku aj občanov Slovenska, ktorí sledujúc verejné prejavy poslanca môžu prísť k mylnému záveru, ako sa koronavírus šíri a ako sa proti nákaze chrániť,“ uviedol Weisenbacher.

Bol to práve Inštitút ľudských práv, ktorý po voľbách v roku 2016 podal podnet na Generálnu prokuratúru, aby navrhla Najvyššiemu súdu rozpustenie strany Kotleba – ĽSNS. Petíciu na podporu návrhu vtedy podporilo viac ako 30-tisíc občanov SR, ale Najvyšší súd návrh vlani zamietol.

Pripomeňme, že Marian Kotleba je aktuálne stále obžalovaný v prípade rozdávania šekov v hodnote 1488 eur. Obžaloba ho viní z toho, že takýmto spôsobom propagoval nacistickú symboliku.

Zdroj:https://denniks.sk