Policajná obeť alebo šikana ?  

Bolo zhruba 20:30 hodín večer keď sa to všetko začalo 12.4.2020 si Rómovia z bardejovskej časti Poštárka oslavovali prvý veľkonočný sviatok. Ako to býva u rómov zvykom, každý sa zabával doma so svojou rodinou, pán Andrej ktorý šiel spolu so svojou tetou,  popriať otcovi pekne sviatky na návšteve aj niečo vypil, no na druhej strane hladinu alkoholu v krvi mal ako tak pod kontrolou.

Rúško mal nasadene pod bradou a veselo si kráčali domov, jeho teta ho držala za ruku a po ceste si spoločne aj zaspievali, od otca domov mali zhruba 50 metrov.

Na ceste  si ich všimla automobilizovaná policajná hliadka ktorá sa pri nich zastavila a žiadala po Andrejovi, aby si okamžite nasadil rúško, ten  na ich vyzvú nereagoval aj napriek tomu, že teta mu rúško nasadzovala na tvár on si ju opakovane stiahol.

Popri verbálnej komunikácii padli aj vulgarizmy ktoré vyústili do fyzického násilia zo strany policajtov. “Andreja policajti  začali biť s obuškami tak ,že mu rozťali hlavu zhodili ho na zem a surovej bitke pokračovali.

Rómovia ktorí si celý incident všimli pre veľký krik vyšli von zo svojich domovov  na policajtov kričali, aby ho nebili a nerobili zbytočne zlé nakoľko sa situácia môže vyhrotiť prosili ich, aby odišli preč z ulice a že preč pôjdu aj oni, na miesto ostali iba tí Rómovia ktorí  sa Andrejovi snažili pomôcť a čakali na záchranku.

Policajti naozaj odišli preč, ale nie na dlho po chvíľke sa  na miesto objavili policajne posily.

Keď policajné posily dorazili na miesto bili tých rómov ktorí tam ešte stáli, a ako keby toho bolo málo volali von z bytov aj ľudí ktorí na nich cez okna kričali. Polícia napokon celý brutálny incident zhodila na rómov s tým, že ich fyzicky napadli a hádzali do nich kamene, čo vôbec nieje pravda.

Túto informáciu ako prvý priniesol bardejovský portál Ahoj Bardejov, ktorý na svojich stránkach zverejnili videa na ktorých bolo jasne vidieť, že Rómovia do policajtov nehádzali žiadne kamene ani ich fyzický nenapadli. Zhruba po hodine videa zo stránok stiahli, napriek ich snahe zahladiť stopy po incidente sa videa objavili na internete ktoré jasne usvedčujú policajtov z ich klamných tvrdení.

Podľa hovorkyne KR PZ- Jany Ligdayovej z policajnej správy vyplýva,že:

Policajná hliadka bola vyslaná na Ul. Poštárka v Bardejove kde dochádzalo k narušeniu verejného poriadku.? Hliadka po príchode ma miesto a počas vykonávania služobného zákroku bola napadnutá miestnymi obyvateľmi ( do členov hliadky hádzali kamene a rôzne predmety, išlo o cca 50 osob.

Obaja členovia hliadky boli zranení, poškodené boli aj dve služobné motorové vozidla. Po tomto incidente bolo na miesto privolaných ďalších 30 policajtov. Zadržané boli 3 osoby . Jeden muž ako podozrivý zo spáchania TČ útoku na verejného činiteľa, vyšetrovateľ mu po vykonaní potrebných procesných úkonov z uvedeného TČ aj vzniesol obvinenie.

Ďalší dvaja muži boli zadržaní ako podozriví zo spáchania priestupku proti verejnému poriadku. Polícia celu situáciu riadne vyšetruje a preveruje všetky okolnosti tohto prípadu.

Celý Rozhovor s manželkou napadnutého Andreja  nájdete v tomto videu.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV